Mišljenja stručnjaka se razlikuju u vezi sa tim kada je najbolje da počinju školski časovi, a američki pedijatri tvrde da časovi ne bi trebalo da počinju pre pola devet.
Američka pedijatrijska akademija izdala je saopštenje u kome tvrdi da časovi u školi ne bi trebalo da počinju pre pola devet, jer to može da ima negativne efekte na zdravlje i obrazovanje dece.
”Tinejdžeri generalno imaju problema sa snom, čak 80 odsto dece ne spava osam sati, koliko bi trebalo, a razlozi za to su različiti”, objasnila je dr Džudit Ovens iz Dečjeg medicinskog centra u Vašingtonu.
Mnoga deca ne mogu da zaspe pre 23 sata, na šta, između ostalog, utiču i stil života, školske i vanškolske aktivnosti.
Nastava ne bi trebalo da počne pre pola devet, tvrde stručnjaci
Istraživanja pokazuju da nedovoljno sna negativno utiče na pamćenje dece, što za posledicu ima i lošije ocene u školi. Studija sprovedena 2012. godine pokazala je da učenici kojima su časovi počinjali sat vremena kasnije nego inače, imaju bolje rezultate na školskim testovima.
Naravno, kvalitet sna nije važan samo zbog ocena, već pre svega zbog zdravlja, naglašava autorka istraživanja dr Džudit Ovens. Ona kaže da su deca koja ne spavaju dovoljno češće depresivna i izložena su većem riziku da postanu gojazna.
”Ukoliko školski časovi ne počinju previše rano, svi ovi faktori se poboljšavaju: deca su izložena manjem riziku od depresije, redovno dolaze u školu, bolje pamte i dobijaju bolje ocene na testovima”, kaže dr Ovens.
Komentari (0)