Dodavanjem pšeničkih klica u ishranu svog mališana, povećaćete nutririvnu vrednost njegovih obroka, ali s obzirom na to da su pšenične klice veoma bogate glutenom, ne preporučuju se deci mlađoj od šest meseci. Stoga, pre nego što mu ponudite ovu zdravu žitaricu, obavezno se posavetujte sa pedijatrom, naročito ukoliko u vašoj porodici postoje slučajevi alergije na gluten.
Šta su pšenične klice?
To je najsitnija i najzdravija vrsta pšeničnih žitarica. Sastoji se od četiri sloja:
ljuske – njen spoljašnji sloj;
mekinje – vlaknasti deo zrna;
endosperma – središnji i najzdraviji deo zrna;
klice – najmanji deo zrna, ali najbogatiji hranljivim sastojcima.
Zašto su toliko korisne?
Pre svega, zbog mnogobrojnih vitamina i minerala koje sadrže: gvožđe, vitamin A, vitamini B1 i B3, vitamin B5 (pomaže bebi da akumulira energiju iz hrane), vitamin E (jača imunološki sistem bebe), folna kiselina, dijetska vlakna, fosfor (pomaže jačanju kostiju i zuba). Zahvaljujući svom bogatom sadržaju, obezbeđuju vašem mališanu visoku nutririvnu vrednost, štaviše, znatno veću nego bilo koje voće ili povrće. Čak je i nivo proteina u njima veći nego u mesu.
Pšenične klice se prodaju pržene i sirove
Saveti o kupovini i skladištenju pšeničnih klica
Srećom, pšenične klice sve su više rasprostranjene po supermarketima i prodavnicama zdrave hrane. Prodaju se u dva oblika – sirove i pržene. Sirove su, naravno, bolje, ali ih je, nažalost, teže pronaći u prodaji. Međutim, ukoliko ipak uspete da dođete do njih, najbolje bi bilo da ih što pre stavite u frižider kako bi zadržale svežinu. Ukoliko ih ostavite na sobnoj temperaturi, svi korisni sastojci će ispariti. Pre nego što ih stavite u frižider, upakujte ih u vakumiranu posudu.
Saveti za dodavanje pšeničnih klica u kašice
Jedna od odličnih stvari jeste upravo to što je ukus pšeničnih klica dovoljno suptilan da se sasvim lepo uklapa i u slatka i u slana jela. Kada se kombinuje sa drugim namirnicama, njihov ukus se gotovo ne oseti, što je odlična vest za majke beba-probirača.
Možete ih umešati u jogurt ili ih izmiksati s barenim voćem ili povrćem. Ukoliko pravite neku poslasticu za dete, umesto jednog dela brašna stavite određenu količinu pšeničnih klica. Ako pohujete meso, pomešajte ih sa prezlom. Kada vaše dete počne da jede prstićima, kuhinja će ostati mnogo čistija ako u bebino jelo umešate i kašiku-dve klica – lakše će uhvatiti zalogaj i prineti ga ustima.
Komentari (0)