Mnogi greše kada probiotske preparate uzimaju istovremeno, ili u vrlo malom razmaku u odnosu na antibiotike. Na taj način se poništava koristan efekat probiotika.
Tokom terapije antibioticima lekari često preporučuju uzimanje probiotika. Ali mnogi greše kada probiotske preparate uzimaju istovremeno, ili u vrlo malom razmaku u odnosu na antibiotike.
– Na taj način se poništava koristan efekat probiotika, jer antibiotici svojim dejstvom uništavaju ne samo loše bakterije, uzročnike infekcije, već i one „dobre” – kaže za „Novosti” dr Snežana Jovičić, lekar opšte medicine iz DZ „Savski venac”. – Uvek treba paziti da se probiotik pije u što većem vremenskom razmaku od antibiotika. Najbolje je da pauza u uzimanju ova dva preparata bude najmanje četiri sata.
Antibiotici ne mogu ciljano da utiču samo na patogene bakterije, već praktično uništavaju sve bakterije, čak i one „dobre”. Time se narušava crevna flora u organizmu i oslabljuje imunitet. Uloga probiotika je da u organizam ubaci „dobre” bakterije i na taj način ponovo uspostavi ravnotežu u bakterijskoj flori.
– Kako bakterijske infekcije utiču ne samo na crevnu floru već i slabe imunitet, dobro je nastaviti sa probiotikom ili simbiotikom i nekoliko dana po završetku antibiotske terapije – dodaje dr Jovičić. – Čak i od najranijeg uzrasta probiotici mogu da se daju preventivno, u periodima oslabljenog imuniteta, pre putovanje da bi se izbegla putnička dijareja. Ali, da bi imali bilo kakvog efekta, ako je neko na antibiotskoj terapiji, obavezno se mora voditi računa o vremenu uzimanja.
Komentari (0)