Sindrom nervoznih creva je oboljenje koje nije organsko, odnosno ne postoje nikakve promene na crevima, niti oštećenje sluzokože, već je povezano sa psihom. Manifestuje se grčevima promenljive jačine u stomaku koji je naduven i pun gasova, krčenjem creva bez obzira da li je osoba gladna ili ne, osećajem naduvenosti, dijarejom, zatvorom…
Među problemima u oblasti sistema za varenje lekari opšte prakse najčešće dijagnostikuju baš ovaj sindrom koji je, posle prehlade, drugi razlog za izostanak s posla. Obično se javlja kod mlađih osoba, a čak dva puta više kod žena.
Nije utvrđeno da je uzrok ove bolesti organskog porekla, pa zato ima raznih teorija. Neke od njih su da nastaje usled pojačanog psihičkog opterećenja i stresa, teže infekcije sistema za varenje, alergije na određenu hranu, pojačane osetljivosti creva na normalne nervne nadražaje…
– Oboljenje se i zove nervozno crevo jer nastaje usled stresa, nervoze, napetosti, a uglavnom se prepoznaje kada se osoba nadima i ima jake nagone za stolicom – kaže doktorka Olivera Bogdanović, i dodaje da ovo oboljenje obično dobijaju osobe koje preživljavaju neki stres i teško mogu da ga iskontrolišu.
OPUŠTANJE KAO LEK PROTIV NERVOZNIH CREVA
Prema rečima Olivere Bogdanović, sindrom nervoznih creva ne ostavlja nikakve posedice po organizam, osim što je neprijatno za osobu koja ima ovo oboljenje. Zbog toga ne postoji neka specijalna terapija koja bi mogla da ga izleči. Osim toga, treba biti obazriv i kod postavljanja dijagnoze, jer su simptomi ovog poremćaja isti kao i kod mnogih drugih bolesti.
– Psihička komponentna je uzrok, pa neka određena terapija ne postoji. Dobri su lekovi poput spazmolitika ili eventualno uzimanje probiotika, kao i neka uravnotežena ishrana – kaže Bogdanovićeva.
Ona dodaje da ako osoba zna da joj neka određena hrana smeta, i da se od nje nadima, onda treba da je izbegava.
Kako ističe doktorka, najbolja prevencija za sindrom iritabilnih creva je izbegavanje stresnih situacija, ukoliko je to moguće, manje nerviranja i više opuštanja.
Komentari (0)