Rođenje bate ili seke za starije dete uvek je specifičan događaj. Dolazak bebe i majke iz porodilišta predstavlja grozničav trenutak u kome bi svi nešto korisno da urade, a ne znaju kako.
Zbog prevelike usredsređenosti na novog člana porodice, starije dete može da se oseća zapostavljeno, misleći da je potpuno istisnuto i nepotrebno, a, takođe, i nevoljeno. Zbog takvog osećaja, kod njega može da se pojavi ljubomora, koja nekada zna da se pretvori u pravo rivalstvo kroz ceo period odrastanja.
Ljubomora i rivalstvo izazivaju jake emocije sa kojima dete ne može lako da izađe na kraj. Umesto da prihvati brata ili sestru i pomazi ih, zbog konfuznosti osećanja u kojima se nalazi, pre je sklono da bebu uštine.
Ako se tako nešto dogodi, roditelji ne treba da ispolje bes, već treba da mu objasne da razumeju njegovu ljutnju i ljubomoru, ali da treba da zna da ga beba voli, a da oni kao roditelji podjednako vole oboje.
Da bi izbegli pojavu ljubomore, roditelji treba još pre rođenja bebe da objasne da stiže novi član, a da to ništa ne menja u njihovim osećanjima prema detetu. Ako treba dolazećoj bebi da se ustupi krevetac, to se mora učiniti krajnje pažljivo. Ukoliko starije dete stvori osećaj da je bukvalno izbačeno iz sopstvenog kreveca, bebu će doživeti kao uljeza.
O bebi pred starijim detetom nikako ne treba pričati sa prevelikim oduševljenjem, jer će ono to doživeti pogrešno. Zbog ljubomore prema „pridošlici”, i ono će poželeti da bude beba i da ima isti tretman kao ona. Ta takozvana razvojna regresija potpuno je normalna. Starije dete zna u tom periodu da ponovo počne da mokri i kaki u gaćice, i da ponovo počne da tepa, iako je to odavno prevazišlo. Ako se tako nešto dogodi, ne treba ga grditi i omalovažavati. Kada shvati da mu nije ništa zabranjeno, samo će prestati to da radi, jer će shvatiti da se ne oseća prijatno kada obavlja nuždu u gaćicama. Najbolje je da za ono što uradi u skladu sa svojim godinama bude pohvaljeno, a nešto što nije uobičajeno, treba, naprosto, ignorisati.
Da bi starije dete prevazišlo loš osećaj zbog mlađeg rivala, treba ga uključiti da brine o bebi. Treba mu dati neka zaduženja, kao što je dodavanje pelene kod presvlačenja. Ono će se tada osećati odgovorno, odraslo, nešto kao treći roditelj. Na taj način će svoju ljubomoru i ozlojeđenost transformisati u spremnost na saradnju. Treba znati i da je dete mlađe od pet godina ljubomornije od starijeg deteta, jer više zavisi od roditelja. Starije dete ima svoj život i van porodice, pogotovo ako ide u školu. Ali, to ne znači da ono ne oseća ljubomoru. Naprotiv, i njemu je potrebna pažnja i podsećanje da je voljeno.
DEKE I BAKE
Ljubomoru, u priličnoj meri mogu da intenziviraju rođaci. Naročito baka i deka, oduševljavanjem novim članom porodice. Zato, rodbini i prijateljima uvek treba skrenuti pažnju, da po dolasku u posetu, prvo treba da popričaju sa starijim detetom, i daju mu neku sitnicu kao poklon, pa tek onda da se okrenu ka bebi. U protivnom, starije dete će se osetiti zapostavljenim.
DEVOJČICE LJUBOMORNIJE
Da bi dete bilo ljubomorno, mora da dostigne određen stepen zrelosti, odnosno socijalne percepcije. Zasada se pouzdano zna, tvrde psiholozi, da se jasni znaci ljubomore javljaju već kod osamnaestomesečnog deteta, ukoliko se u porodici tada pojavi novi član. Nije baš najjasnije kako ono u tom uzrastu doživljava rivala u vidu brata ili sestre, ali ponašanje jasno pokazuje da je ljubomora vrlo izražena. Što se tiče odnosa inteligencije i ljubomore, primećeno je da su manje inteligentna deca, po pravilu, ljubomornija. Iskustva iz muško-ženskih relacija pokazala su da su ljubomornije devojčice od dečaka. Takođe je primećeno da je manje ljubomore u porodicama sa više od dvoje dece.
Komentari (0)