Zamislite samo dvojezične porodice – kod njih mama priča jedan jezik, tata drugi, a često se dešava da je jezik komunikacije u porodici sasvim treći.
U takvoj sredini dete je paralelno izloženo melodiji i značenjima oba jezika, i povezuje svaki sa osobom koja ga koristi. Naravno, proces usvajanja je lagan, kroz igru, i pun ohrabrivanja u porodici, pa zašto ne i u dobro organizovanom okruženju škole jezika.
Helen Doron metodologija upravo imitira dvojezično govorno okruženje svojim audio i video materijalima, a na časovima pruža odlično organizovanu igru na engleskom, prilagođenu uzrastima, kroz koju deca neprimetno, uz puno osmeha, usvajaju i engleski jezik.
Da li se bebe zbunjuju stranim jezikom ako još nisu usvojili maternji?
Istraživanja pokazuju da bebe razlikuju jezike kojima su izloženi, i da ih vezuju za osobe koje ih koriste. Kroz praksu smo videli da bebe vrlo brzo usvoje reči i fraze koje su slušali i pokazuju razumevanje – prvo pogledom, pa dodirom, i tek na kraju odgovaranjem prvim slogovima pa rečima. Kako se govorni aparat razvija, tako i raste njihova mogućnost da na više načina odgovore na traženi zadatak, i pokretom i verbalno.
Ako dete, kako raste, počne da koristi reči jednog jezika u rečenici drugog, to ne znači da ih meša, već da mu nedostaje reč (ili mu je druga lakša za izgovaranje), i kao i svako dete – pokušava da se snađe i objasni šta želi. Kada im fond reči poraste dovoljno da mogu da objasne reč koja im nedostaje – prestaje i snalaženje ubacivanjem drugog jezika.
U međuvremenu, krajnje je zabavno slušati mališane koliko su kreativni u komunikaciji, i učestvovati u tome sa njima, uz reči hvale i podsticaja da koriste sve što znaju.
Na koji način se najbolje uči i usvaja strani jezik?
Igra, igra, i samo igra. Neobavezno, zabavno, uz osmehe i dobru atmosferu, dinamično i u druženju sa drugom decom. Cilje je da deca zavole drugi jezik, da im on predstavlja radost, drugare, pohvale i rast samopouzdanja. Svako od njih će kao cvet da procveta svojim tempom, u procesu će se odlično zabaviti, neki steći i drugare za ceo život, a mi ćemo biti ponosni jer smo im pored svega drugog, podarili i znanje za ceo život.
Tako je postavljena Helen Doron metodologija, a vredno i predano je prenose Helen Doron licencirani predavači.
Kako bebe uče strani jezik?
Bebama je učenje jezika prirodan proces – slušaju ga još u maminom stomaku, prate njenu intonaciju, prate glasove oko mame, glas ih može smiriti i uznemiriti, zavisno od toga šta se oko mame dešava. Po rođenju, sada čistije, slušaju njima najmilije kako im pričaju, tepaju, i upijaju melodiju, svaki glas ponaosob i počinju da razlikuju ako se oko njih koriste istovremeno dva jezika.
Za njih to znači samo prepoznavanje dodatnih glasova kojih možda nema u onom drugom jeziku. Kada beba počne da koristi prve slogove, mama se oduševi, hvali i želi još – i beba shvata da je obradovala mamu i ponavlja slog opet. Sviđa joj se pohvala i osmeh i ohrabrenje.
Tako sve češće vežba, slog po slog, reč po reč. Uz opšte oduševljenje ukućana. Na potpuno isti način može usvojiti i slogove i reči drugog jezika. Važno je da je detetu prijatno, zabavno, i da dobija pozitivne reakcije kao odgovor na pokušaje. I dok se okrenete, beba je porasla u mladu osobu, sa znanjem i ljubavlju prema jezicima, koja će i tad reći da se na engleskom stalno nečeg igrala.
Komentari (0)