Neke bebe počnu da pričaju ranije, druge kasnije. Roditelji različito reaguju, pa su neki potpuno smireni i ne smatraju to problemom, dok ima i onih uplašenih standardnim tablicama koje određuju broj reči koje beba treba da izgovara u određenom uzrastu.
S obzirom na to da se bebe, kao i odrasli, razlikuju jedna od druge, standardne vrednosti ne mogu da se odnose na sve, tvrde naučnici sa britanskog Univerziteta Sautempton. Ukoliko dete normalno reaguje na okruženje, primećuje stvari i ljude oko sebe, ako je motorika razvijena za određeni uzrast i ukoliko nema problema sa sluhom, pre ili kasnije, počeće da govori.
Međutim, ako beba starija od 18 meseci ne izgovara reči i nema interakciju sa okolinom, potrebno je da se posavetujete sa lekarom. Šta može da bude uzrok?
* Proverite bebin sluh. Ukoliko ima problema sa sluhom beba neće moći da prepozna reči koje su joj upućene niti da ih ponovi.
* Manjak verbalne komunikacije roditelja sa detetom, što se događa u velikim porodicama ili kada su blizanci u pitanju, može da dovede do toga da dete kasnije progovori.
* Uskraćivanje emocija. Kod bebe treba probuditi osećaj sigurnosti i to pokazivanjem emocija, ljubavi i utehe. To praktično znači da se odgovara na bebine potrebe, da ona uvek bude suva i nahranjena, ali mažena i grljena.
* Problemi u mentalnom razvoju. U ovom slučaju problemi se uočavaju i u drugim sferama razvoja, a ne samo u govoru. Deca koja imaju neku vrstu takvih problema nemaju nikakvu interakciju sa okolinom, ne odazivaju se na svoje ime, ne prepoznaju ljude sa kojima su u svakodnevnom kontaktu… U takvim slučajevima pedijatar je kompetentan da da preciznu dijagnozu.
* Izolovana zakasnelost u govoru. Uzrok je nepoznat, ali se ova pojava može izlečiti i obično nestaje sama, bez ikakvog tretmana.
* Autizam je povezan sa nedostatkom društvenih veština ili drugim znacima emocionalnih poremećaja. Autistična deca vrlo kasno progovaraju i uglavnom imaju ograničen rečnik.
U većini slučajeva, razloga za brigu nema, jer mnoge bebe progovore tek sa dve, pa i tri godine. Neke su jednostavno lenje da pričaju, dok je kod drugih potrebno malo podsticaja.
Komentari (0)