Teško je reći koje je pravo vreme za osnivanje porodice. Donosimo neke od prednosti i nedostataka u vezi sa trudnoćom u dvadesetim, tridesetim i četrdesetim.
Dvadesete
Najplodnije godine s najmanjim rizicima u trudnoći poput povišenog krvnog pritiska, razvoja dijabetesa i razvoja nekog defekta kod deteta radi mladih jajnih ćelija, lagan porođaj, smanjen rizik raka dojke i raka materice. Nedostaci su finansijska nesigurnost, strah oko vaspitanja deteta zbog nedostatka životnog iskustva i odlaganje karijere.
Tridesete
Žene u ranim tridesetima se emotivno osećaju potpuno spremne za osnivanje porodice. Plodnost im postepeno počinje opadati zbog čega dolazi do tretmana lečenja neplodnosti pri čemu je uspeh lečenja veći nego u kasnim tridesetim.
Najteže je doneti odluku
Postotak porođaja carskim rezom je veći u odnosu na dvadestogodišnjakinje, a povećava se i rizik spontanog pobačaja kao i rizici rađanja deteta s nekim poremećajem. Rizik povišenog krvnog pritiska sve je veći. U kasnim tridesetima se povećavaju šanse rođenja blizanaca radi hormonalnog uticaja i oslobađanja više jajnih ćelija.
Četrdesete
Žene koje u ovom razdoblju zatrudne prirodnim putem žive duže od proseka. Trudnoća i porođaj zavise o životnom stilu, telesnoj kondiciji, zdravim navikama te da li je to prvo dete. Umor i iscrpljenost su izraženiji nego kod mlađih trudnica. Trećina trudnoća završi pobačajem, a čak polovina nakon 45-e godine. Deca koja se rode su manje telesne težine i s visokim postotkom nošenja nekog od hromozomskih poremećaja.
S obzirom na to da se češće govori o ženama i biološkom satu, dobije se utisak da su muškarci pošteđeni Majke prirode, ali istina je da i muškarcima opada plodnost ulaskom u tridesete, a ulaskom u četrdesete se povećava rizik od pobačaja kod žena radi slabijeg kvaliteta sperme. Ipak, s godinama se ne smanjuje samo kvalitet sperme nego se i povećava rizik rođenja deteta s poteškoćama.
Komentari (0)