Dojenje uspešnije kod žena koje su pre porođaja planirale da u prvim mesecima doje decu, pokazuje istraživanje, pa stručnjaci traže da doktori i medicinske sestre koji rade sa porodiljama, majkama pružie što više prilike za blizak kontakt sa bebama od prvih trenutaka detetovog života.
Doktorka Darša Bat, autorka ove studije, sa svojim timom se bori da dokaže koliko je dojenje bitno za pravilan razvoj deteta, a oni smatraju i da je ovo najlakši način da se majke pobrinu da dete u prvim mesecima života dobije sve što mu treba za pravilan razvoj.
Ovaj istraživački tim je u jednoj dečijoj bolnici u Njujorku, utvrđavao da li fizički kontakt majke i deteta odmah nakon porođaja i namera majki da doje koja postoji pre porođaja imaju uticaj na njihovu sposobnost da na ovaj način odgajaju dete u prvim mesecima života.
Od 150 posmatranih slučajeva, 53 odsto beba imalo je kontakt sa majkama već u porođajnim salama. Tri četvrtine majki koje su učestvovale u ovom istraživanju pre porođaja su se izjasnile da žele da doje decu, ali samo 28 odsto njih je u ovoj nameri istrajalo. Istraživači smatraju da je propust u tome što odmah po porođaju nisu imale kontakt sa decom.
Ovu pretpostavku zasnivaju na tome što je jako mali broj žena koje su odmah imale kontakt sa bebama odustao od dojenja, dok su one koje nisu imali ovaj ko0ntakt u mnogo većem procentu odustale od namere da doje.
Pokazalo su da su oba posmatrana parametra u direktnoj vezi sa sposobnošću majke da doji dete.
– Moramo da kreiramo drugačiji pristup, koji će biti interdisciplinaran, kako bi povećali svest majki i ohrabrili ih njihovim inicijalnim namerama da doje. Ukoliko se zna da majke žele da doje decu ne postoji razlog da im se ne dopusti da već u porođajnoj sali imaju kontakt sa decom- kaže doktorka Bat.
Komentari (0)