Kućni ljubimci su velika odgovornost – kao roditelji, mi se moramo odlučiti jesu li naša deca spremna za ovaj izazov. Evo o čemu sve morate razmisliti pre nego što detetu nabavite kućnog ljubimca.
Koliko bi dete trebalo biti staro?
Kad su u pitanju deca i briga o kućnim ljubimcima ne postoji tačno određeno vreme, odnosno godine, koje univerzalno vredi za svako dete na svetu. Ovo su znakovi koji će vam pokazati da je dete spremno za ovu obavezu:
– dete samo preuzima odgovornost za obavljanje zadataka i kućnih poslova, i obavlja ih kako treba
– dete se samo budi, sprema i odlazi u školu, bez nagovaranja
– dete voli da provodi vreme napolju i zanima ga priroda (ovo je najvažnije kad su u pitanju psi)
– dete pokazuje saosećanje prema živim bićima, čak i insektima
Koje je najbolje vreme za nabavku kućnog ljubimca?
Najbolje vreme je za vreme dužih školskih praznika, kad su svi kod kuće barem nekoliko dana – to će pružiti priliku i životinjici i detetu da se naviknu jedno na drugog i detetu olakšati obaveze oko životinje tih nekoliko dana ili nedelja. Dobro bi bilo, pre nego što dovedete životinjicu, sa detetom raspraviti o svim njegovim obavezama i napraviti raspored obaveza gde će dete videti šta sve mora raditi. Dete koje ima tri godine već može pomoći davanjem hrane i vode psu, ali znate da od deteta, u recimo predškolskom uzrastu, ne možete tražiti da samo po kvartu šeta psa.
Postoji li vreme kada ne bi trebalo nabaviti ljubimca?
Dovođenje ljubimca u dom ne može popraviti neki stresni ili žalostan trenutak u životu, kao što je smrt dede ili bake, ili preseljenje najboljeg prijatelja u drugi grad. Naučite decu da kućni ljubimci nisu stvari ili igračke koje poseduju već živuća bića za koja je potrebno puno brige i ljubavi.
Šta još trebate uzeti u obzir?
I vi morate biti spremni za dolazak kućnog ljubimca u kuću, ne samo vaše dete. Da, vaše dete mora biti odgovorno i dovoljno veliko da se može brinuti o životinji, ali kao roditelj vi ste svejedno ti koji imaju glavnu reč i odgovornost u brizi oko ljubimca. Vi ste i finansijski odgovorni za životinju – to uključuje hranu, igračke, kavez, posete veterinaru…
Još jedan važan faktor o kom morate razmisliti je svakodnevni raspored svih članova porodice, posebno deteta. Ako vaše dete ima ujutro školu i još celi niz vannastavnih aktivnosti (sport, učenje stranih jezika, dramska sekcija…) onda mu neće preostati baš mnogo vremena za bavljenje životinjom, što znači da to nije pametna ideja. A pogledajte i svoj raspored – imate li vremena i vi za bavljenje životinjom? Odaberite kućnog ljubimca koji se dobro uklapa u vaš raspored – jer nije fer prema životinji da je ostavljate samu kod kuće većinu dana.
Komentari (0)