Čini se kao da ste juče promenili vašoj bebi prvu pelenu, a danas je morate odvići od nje. Proleće i leto savršeno je vreme kada to možete učiniti. Nema posebno određene dobi kada decu trebate odvići od pelene, ali najčešći uzrast kada to možete početi s odvikavanjem je godina i po do dve godine, makar neka deca neće biti spremna za odvikavanje od pelene do treće ili pak četvrte godine života.
Vrlo je važno da sami pokušate proceniti kada bi vaše dete bilo psihički spremno za odvikavanje. Takođe, gotovo je nemoguće proceniti koliko će vašem detetu biti potrebno da nauči kontrolisati veliku i malu nuždu. Nekoj deci potrebno je samo nekoliko dana, drugoj nekoliko meseci, no ne zabrinjavajte se, svako će dete pre ili kasnije uhvatiti „ritam”.
Kako ne biste gubili živce upravo na ovom vrlo važnom zadatku u životu vašeg deteta, pripremili smo nekoliko korisnih saveta.
Procenite spremnost vaše deteta
Kao što smo već naglasili većina dece će biti spremna na odvikavanje od pelene s dve godine života, ali neka će se deca odvići u četvrtoj godini života. Kako biste mogli proceniti spremnost deteta, gledajte signale kao što su detetovo imitiranje vaših navika odlaska na WC i slično. Ono što je najvažnije da dete ne forsirate ako nije spremno, jer bi mogli načiniti više štete nego koristi.
Kupite pravu „opremu”
Pod pravom „opremom” misli se na dečju nošu ili na nastavak za sedenje dece na normalnoj wc šolji. Šta god odlučili, vrlo je važno da se dete može sedeći stabilizovati nogama, kako bi se moglo pomaći ili pak dići s noše kada će imati probleme s crevima ili kada će završiti s nuždom. Kako ćete u početku morati biti prisutni s detetom kada će obavljati nuždu u noši, pokušajte ga zainteresovati nekom knjigom ili igricom koja je primerena za taj trenutak.
Stvorite rutinu
Kako biste dete naučili vršiti nuždu u noši, pokušajte stvoriti rutinu odlaska na nošu, recimo posle doručka, ručka, večere, pre kupanja, pre šetnje i sl. kako bi dete dobilo osećaj vršenja nužde i osećaj same rutine. Ako ne želi sediti na noši, nemojte ga fizički prisiljavati, a posebno nemojte dete prisiljavati ako izgleda preplašeno. U tom slučaju nošu stavite jedno vreme po strani, barem nedelju ili mesec i pokušajte ponovno. Pokušajte da objasnite detetu zašto treba sedeti na noši jednostavno neće upaliti, vaša je jedina misija da se dete privikne na nošu.
Rešite se pelene
Smestite svoje dete na nošu, naravno bez pelene, kako bi se priviklo na osećaj sedenja i vršenja nužde. U tom trenutku možete detetu pokušati objasniti da je to ono što svaki dan rade mama i tata, te njegova braća i sestre (ako ih ima) rade. Ako uspe izvršiti veliku ili malu nuždu, to je u redu, ali nemojte dete forsirati. Pričekajte da dete bude spremno i da pokaže interes da samo koristi nošu ili pak wc šolju.
Objasnite proces
Kada sledeći puta vaše dete obavi veliku ili malu nuždu u pelenu, pelenu prvo ispraznite u nošu i sednite dete, kako bi ono povezalo čin i mesto vršenja nužde. Slobodno mu nakon toga pokažite gde ćete baciti nuždu iz noše i dopustite mu da pusti vodu (ako želi). Naučite ga kako da se sam obuče nakon nužde i naravno, opere ruke.
Prihvatite nezavisnost
Podstaknite dete da koristi nošu kada god poželi ili pak oseti potrebu. Takođe, pobrinite se da dete bude svesno da vam može kazati kada treba obaviti nuždu i da ćete ga staviti na nošu kada poželi. Možete mu dopustiti da okolo trči s odećom bez pelene, ali pobrinite se da noša bude u blizini. Takođe, s vremena na vreme pitajte dete ima li potrebu obaviti nuždu i podsetite ga da je noša uvek na raspolaganju.
Najbolje je leto
Kao što smo već spomenuli, najbolje vreme za odvikavanje od pelene je leto, jer detetu možete obući lagane pantalone, a devojčicama suknjicu bez gaćica kada su kod kuće i na taj način ih privikavati na nošu. Dete će se osećati ugodnije bez pelene za vreme letnjih vrućina, a vi ćete moći reagovati kada dete počne obavljati nuždu a ne sedi na noši. Kada se to dogodi, brzo ga stavite na nošu i upozorite ga da je to njegovo mesto na kojem treba obavljati nuždu.
Pelene za noć
Bez obzira što je vaše dete danju svladalo vršenje nužde na noši, to ne znači da će u noći biti jednako. U tako mladoj dobi, detetovo telo još nije razvilo osećaj da se probudi u noći kada treba obaviti nuždu, pa zbog toga nemojte odmah bacati pelene. Možda će trebati meseci ili pak čak i godina, kada dete u potpunosti ne savlada i noćne posete WC-u ili pak da spava bez buđenja. Naravno, slobodno ga upozorite ako se probudi tokom noći i ako oseti potrebu za nuždom, da vas slobodno probudi i da ćete mu pomoći oko odlaska na nošu.
Komentari (0)