Zašto dete glumi bolest i ne želi da ide u školu, pitanje je koje muči roditelje kada shvate da njihovi školarci foliraju prehladu. Ponekad je simptome bolesti lako prepoznati i roditelj odmah zna da je dete zaista bolesno, ali, ipak, mnogi simptomi su blaži pa je teže odrediti da li se radio prehladi ili o laži.
Razloga za foliranje ima mnogo, a stručnjaci savetuju da kada otkrijete da dete laže, najvažnije je da ostanete smireni, ne vičete i ne grdite dete, nego da pokušate da saznate zašto se tako ponaša. Lenjost, kontrolni za koji dete nije spremno, nelagodnost zbog neke neprijatne situacije u školi ili svađa sa drugarima, samo su neki od mogućih razloga.
Ipak, problem može biti i ozbiljniji, na primer zlostavljanje u školi, pa je važno da saznate o čemu je reč, a ne da odmah pokušavate da naterate dete da ide na nastavu. Stručnjaci preporučuju da imate kontakt sa nastavnicima, ali i sa drugim roditeljima čija deca idu u isti razred sa vašom, kako biste mogli da otkrijete o čemu se radi.
Ovaj problem naročito je izražen kod adolescenata i sa njima je potrebno više strpljenja. Ukoliko dete odbija da razgovara, posle nekoliko minuta “neobavezne” komunikacije pokušajte ponovo. Stručnjaci tvrde da, bez obzira šta dete kaže ili odgovori u prvom trenutku, svako od njih ima potrebu da razgovara sa svojim roditeljima.
Razgovorom je najlakše utvrditi da li ima nekih problema u školi ili sa vršnjacima. Tek kada saznate o čemu se radi, vreme je da reagujete i to na najbolji mogući način u zavisnosti od situacije i deteta.
Komentari (0)