Sekret iz nosa kod dece, naročito ako je zelene boje, navodi na pomisao da se radi o bakterijskoj infekciji. Međutim, poslednjih godina stav pedijatara i imunologa je da čak iako se kod deteta izoluju bakterije u nosu, to ne znači da je potrebno uključiti terapiju antibioticima.
Kada bi trebalo detetu dati antibiotik?
Izvor: Bebac.com
- Preporuke su da bakterije u nosu lečimo samo u određenim situacijama, a ne kod sve dece gde su ovi uzročnici infekcija otkriveni – pojašnjava za „Novosti” dr Dejan Jonev, pedijatar Doma zdravlja „Dr Simo Milošević”.
– Bakterije u nosu, a najčešće je u pitanju stafilokokus aerius, mogu da budu izazivači upala srednjeg uha. Zato ako dete duže od 10 dana ima karakterističan zelenkasti sekret, a uz to se javi temperatura ili neki drugi znak infekcije, sumnjamo da može doći do upale uha.
U tom slučaju radimo bris nosa, proverimo leukocite i leukocitarnu formulu. Ako se pokaže da dete ima bakterije u nosu, uvodimo antibiotike.
Ali ako je dete dobrog opšteg stanja i nema simptome bolesti, ono je samo asimptomski nosilac bakterije. Takvo dete, naročito ako nije sklono upalama uha, ne treba lečiti antibioticima.
U nekim slučajevima, prema proceni pedijatra, može se uključiti trodnevna terapija lokalnim antibiotskim mastima.
Prema rečima dr Joneva, deca koja imaju bakterijsku infekciju, ali ne i simptome, smeju u kolektiv, jer nisu zarazni.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)