Naučni tim u francuskoj nacionalnoj agenciji za istraživanje otkrili su da novorođenčad mlađa od pet meseci mogu pokazivati znake svesne misli.
Oni su merili elektro-aktivnost mozga zvanu event-related potential (ERP), odn. potencijal koji se odnosi na događaje. To je u stvari izmereni odgovor mozga, rezultat određenog senzornog, kognitivnog ili motoričkog stimulansa.
Inicijalno, plan je bio da se testira 240 beba uzrasta pet, 10 i 15 meseci, ali je 80 odsto njih uspelo da dovrši ovo ispitivanje.
Bebe koje su imale godinu dana ili više imale su ERP tri puta sporiji od reakcionog vremena odrasle osobe. Mlađe su imale još sporiji i malo drugačiji ERP od obrazaca tipičnih za odrasle.
Foto: Shutterstock
Rezultati studije pokazali su da bi osnova za svesnu misao mogla biti prisutna kod novorođenčadi, a istraživači smatraju da bi se i kod beba starijih od dva meseca mogao beležiti ERP, odn. njihov mozak bi dao nekakvu reakciju na stimulus iz okruženja.
Neki naučnici misle da stvarni rezultati možda ne garantuju prisustvo svesti, onako kako mi to doživaljavamo.
Kritičari ovog istraživanja kažu da upotreba ovakvog mehanizma testiranja i dobijenih podataka o aktivnosti mozga, te funkcionalni snimak magnetnom rezonancom nisu dovoljni da bi se i definitivno moglo reći da bebe poseduju svest.
Komentari (0)