Broj žena koje svoje prvo dete dobiju nakon tridesete u poslednjih petnaestak godina se udvostručio, a sve je više onih koje se na to odlučuju i u četvrtoj deceniji. Takve brojke ne treba da čude s obzirom na to da se život žena današnjice u velikoj meri promenio u odnosu na njihove majke, a naročito bake.
S godinama za neke stvari u životu postajete prestari. Jedna od njih je i trudnoća, ali ako vam je to jedini razlog zbog kojeg razmišljate da se upustite (opet) u avanturu majčinstva, vaši su motivi potpuno pogrešni. Odluka o majčinstvu mora da bude iskrena, čvrsta i vaša. Prepoznajte svoje želje, pripremite se i fizički i psihički pa se odvažite na najlepšu i najtežu ulogu u životu svake žene.
Brojne nedoumice
Ma koliko želele da udovolje poželjnim društvenim normama, neke žene jednostavno nikada ne osećaju potrebu da postanu majke. Većina njih, ipak, svesno želi da iskusi tu, kako se često kaže, najveću od svih ljubavi. Jer, niko, ni najbolji partner ni najodaniji prijatelj, ne može vam pružiti toliko ljubavi i sreće kao dete. Naravno, uz dužno poštovanje prema onima koji za sebe neće da odaberu takav put.
šta uopšte znači biti spremna za majčinstvo? Dok jedne smatraju da je dovoljno žarko i silno želeti maleno biće, druge kao preduslov vide stabilnu finansijsku i materijalnu podlogu, a treće smatraju da je priprema tela za trudnoću od ključne važnosti. Reč je o vrednim aspektima, međutim oni sami za sebe nisu dovoljni.
Koji je smisao života?
Da bi se odlučila na majčinstvo, žena mora s jedne strane da oseća želju za tim, a s druge, mora da oseća i da će biti u mogućnosti da osigura sebi i svom detetu materijalnu i emocionalnu sigurnost. Stabilan partner olakšava takvu odluku, a materijalna sigurnost osigurava ženi dovoljno energije da se posveti novorođenom detetu. Strahovi se, s druge strane, mogu koristiti kao opravdanje da se žena ili par ne upuste u takvu avanturu koja traži vrlo velika odricanja i temeljnu promenu dotadašnjeg načina života.
Neke su žene stvorene da budu majke, a neke nisu i smisao njihovog života leži negde drugde. Ne postoji pravilo za srećan život. Problemi nastaju kada odaberete put koji nije u skladu sa vašom prirodom, bilo to majčinstvo ili život bez dece. Kod odluke da par nema ili ima decu, svakako je važno da partneri nađu zajednički jezik, ali isto tako je važno da krajnja odluka bude u skladu s prirodom oba partnera.
Dakle, žena pre svega mora da bude sigurna da želi da postane majka. Dobra majka je osoba koja se uvek brine o svom detetu – danju, noću, kad je zdravo, bolesno, kad se smeje, plače, pada, podiže se… ona ga neguje, odgaja, usmerava ga u obrazovanju i građenju karijere, ali ga i pušta da bude samostalno kad za to dođe vreme.
Mlade majke često se iznenade kad se s novorođenčetom vrate kući iz porodilišta. Njihovo zaljubljeno posmatranje deteta prekida plač kojem ne znaju odmah da prepoznaju razlog. Tek tada postaju svesne da je majčinski instinkt mit kad je reč o konkretnim stvarima. Mlade majke često su vrlo iscrpljene zbog neredovnog spavanja, dojenja i stresa koji uzrokuje nova situacija.
Ipak, shvatanje da oko deteta ima mnogo posla, dobar je put prema spoznaji da ono pruža neopisivu sreću i radost, ali uz dosta truda i odricanja.
Zrela i svesna odluka
Biti majka je doživotna i najodgovornija životna uloga. Zato je važno da odluka o majčinstvu bude zrela i svesna. Često trudnice sa sjajem u očima razmišljaju na koga će ličiti njihovo dete, hoće li biti duhovito ili ćutalica, talentovano za muziku ili matematički genije. Međutim, u nekim slučajevima dogodi se da dete ne ispuni roditeljska očekivanja. A tada mnogi roditelji čine kardinalne greške. Umesto da pomognu detetu da nadjača svoje slabosti (recimo, ako imaju školarca koji nema tako dobar uspeh u školi), oni ga osuđuju, a time potenciraju sve veći razdor u međusobnom odnosu.
što se tiče stabilne finansijske situacije, ona je važna, ali ne i presudna. Često su deca iz siromašnijih porodica srećnija od one koja imaju svega u izobilju. Naravno da je važno osigurati nekoliko kvadrata za život, ali je puno važnije stvoriti dom u kojem će se dete osećati sigurno i voljeno. Mnoge žene odgađaju majčinstvo zbog stambenog pitanja iako duboko u sebi silno žele da postanu majke. To je pogrešno. Detetu će mnogo manje smetati život u malom stanu ili vožnja u polovnom automobilu nego porodična atmosfera puna svađa, prebacivanja i napetosti.
Brak na iskušenju
Dete mora da živi u skladnom domu – ono sigurno neće lošu vezu pretvoriti u dobru. Zato izbegnite vrlo čestu grešku parova koji se odlučuju za dete zato što misle da će ih ono više povezati. Ma koliko bili svesni napora koje novorođenče traži i bili uvereni da su spremni za roditeljsku ulogu, dolazak malog bića u kuću sve menja; sve što ste očekivali, zaboravite. Dete ima svoj ritam koji se možda neće poklopiti s vašim. Ako ste uz to i nezadovoljni partnerskim odnosom, možete očekivati samo da će vaša ionako loša veza u takvoj novoj situaciji postati još lošija.
I čvrsti brakovi upadaju u krizu, jer se, grubo rečeno, odnosi snaga u novonastaloj porodici menjaju: partneri više nisu usmereni isključivo jedno na drugo, već dete postaje njihov centar sveta. Ipak, kad prođe faza prilagođavanja, mnogi se pitaju kako su uopšte živeli dok nisu imali dete. I, na kraju, pre nego što se odlučite za majčinstvo, ne zaboravite činjenicu da je pušenje povezano sa 13 odsto slučajeva neplodnosti, da jedno do pet alkoholnih pića nedeljno može da smanji šanse za začeće u tom mesecu do čak 50 odsto. Takođe, za plodnost je optimalan indeks telesne mase između 20 i 24, a rizik od neplodnosti smanjuje umerena i svakodnevna fizička aktivnost.
Komentari (0)