Osobe koje se zbog neugode zacrvene toliko da gotovo postanu ljubičaste ne spopada obična sramežljivost. One se zacrvene i pri samoj pomisli da ih netko posmatra ili da bi se mogle opet zacrveneti. U suštini, pocrvene od samog straha od crvenjenja.
Nad ovim crvenjenjem, koje se može javiti i po 50 ili više puta na dan, ‘oboleli’ nemaju kontrolu. Crvene se bilo da su posramljeni, sretni, žalosni ili ljuti.
Iako se 99 posto slučajeva dok ih obliva crvena boja nemaju čega stideti ili zbog nečega brinuti, razum tu ne pomaže.
Dr. Mark Leary, profesor psihologije i neurologije na američkom Univerzitetu Duke, koji je proučavao crvenjenje, kaže da je ova reakcija više povezana s osećajem da vas neko posmatra nego s krivicom.
“Neugoda je ono što prati crvenjenje. Ali, razlog mu je u biti neželjena društvena pažnja”, kaže dr. Leary.
“Nažalost, ove navale crvenila ne možete kontrolisati snagom volje. Zapravo, u jednoj studiji se kazuje da bi se osoba u trenutku kad se počne crveneti trebala potruditi da se crveni što je više moguće”, kaže. Naime, ukoliko na ovu pojavu gledate kao na nešto poželjno, smanjiće se stres koji pogoršava simptome. Fobijama se uviek bolje prepustiti i mirno čekati da talas straha i neugode prođe. Vežbanjem ove metode simptomi će se smanjiti i nestati.
Neki lekovi, poput, recimo, histamina i beta blokatora, mogu donekle smanjiti crvenjenje. No, ne uzimajte ih bez konsultacije s lekarom.
Komentari (0)