Vreme je idealno za boravak na bazenu, jezeru, moru. Na žalost, ovo je takođe period kada su česte upale uha koje mogu da pokvare uživanje na odmoru. Evo odgovora na neka od pitanja koja brinu roditelje.
Da li je tačno da deca najčešće dobiju upalu uha na moru?
Nema razloga da se unapred plašite da će vaša beba ili dete, ako je zdravo, iznenada na moru dobiti upalu uva. Ipak, nikada nije na odmet biti obazriv. Pazite da mu voda ne ulazi u uši, jer spoljašnji ušni kanal poseduje određenu kiselost. Ukoliko u njega uđe voda ili neka druga materija, može doći do menjanja PH ušnog kanala, što pogoduje razmnožavanju gljivica i bakterija. Tada mogu da nastanu problemi i da se uho upali. Takođe, potrudite se da na more vodite potpuno zdravo dete. Naime, upala srednjeg uva se najčešće dobija posle prehlade, jer je ždrelo povezano sa ušnim kanalima, pa se infekcija grla, lako prenese i na uši.
Kako da prepoznam da moju bebu boli uho?
Pošto bebe još uvek ne znaju da kažu kad ih nešto boli ili im smeta, potrebno je posmatrati njihovo ponašanje. Iskusne mame po vrsti plača znaju kada sa detetom nešto nije u redu, a za plač kada ga boli uho, kažu da je najgori. Beba tada bukvalno vrišti, vuče ručicama uho, ili ga trlja o jastuk. Ipak, samo vam lekar sa sigurnošću može reći, da li je po sredi zaista upala ili nešto drugo. Zato je najbolje, ukoliko sumnjate na upalu, bebu odmah odneti na pregled.
Kako se ponašaju mala deca kada imaju upalu uha?
Za razliku od beba, kod kojih morate da nagađate šta im je, sa starijim mališanima je lakše, jer će vam odmah reći da ih boli uho. Ručicom će dodirivati ušnu školjku, a dete može da bude malaksalo, nervozno, da odbija hranu. Jaču upalu obično prati povišena temperatura, zapušen nos, a može se desiti i da mu iz uha curi sekret.
Kako se leči upala uha?
Upala uha se leči antibioticima u vidu injekcija, sirupa ili kapi za uho, koje prepisuje lekar, a obično uz to detetu treba stavljati i kapi za nos, da bi se napravila disajna prohodnost. Ukoliko se ispostavi da je vaše dete na moru zaista dobilo upalu, morate biti vrlo obazrivi. Potrebno je da mu redovno dajete propisanu terapiju, bilo u vidu sirupa ili kapi za uši. Nemojte da posle nekoliko dana, ako mu je bolje, prekinete sa lekovima. Propisana doza se mora upotrebiti do kraja. Dete ne bi smelo da se kupa u moru zbog opasnosti da mu voda uđe u uši. Ukoliko iz uva izlazi sekret, treba da mu ga čistite čistom pelenom, nikako štapićima za uši. U tom periodu ne bi trebalo da putujete avionom. Najbolje bi bilo da povratak kući, ako ikako možete, odložite ili da se nekim drugim prevoznim sredstvom vratite.
Komentari (0)