Stomačni problem često muče mališane. Pročitajte koji mogu biti razlozi, ali i rešenja, stomačnih problema.
Stomačni zatvor
Bebe koje su dojene, retko pate od zatvora jer majčino mleko u potpunosti odgovara potrebama bebinog sistema za varenje. Neredovno pražnjenje creva moguće je i kod sasvim malih beba, a razlog leži u činjenici da se mali mehanizam za obradu hrane još uvek razvija i prilagođava novom načinu hranjenja (ne zaboravite da je beba devet meseci dobijala hranu putem krvi pri čemu nije bilo potrebe za varenjem).
Kod beba koje mleko dobijaju u obliku adaptiranih mlečnih formula može doći do zastoja, odnosno neizbacivanja stolice po tri-četiri dana, ali ni to nije razlog za paniku. Sve dok stolica normalno izgleda i beba ne pokazuje znake bolesti, ni vi ne treba da brinete.
Retko pražnjenje creva ne znači da je u pitanju zatvor. Međutim, ako se creva prazne retko i sa naporom, a pri tome je stolica tvrda (u obliku kuglica) a beba plače dok kaki, potrebno je preduzeti određene mere.
Ukoliko se u stolici pojavi krv, obratite se lekaru bez oklevanja. Uzroci ove neprijatne pojave mogu da budu brojni: od lenjosti organa za varenje, preko ishrane siromašne voćem, povrćem i vlaknastom hranom, do nedovoljne fizičke aktivnosti.
Foto:Fotolia
Šta možete da učinite?
Ono što možete da učinite jeste da podstaknete dete na fizičku aktivnost. Ukoliko je reč o bebi koja još uvek nije prohodala, radite vežbice koje se sastoje u pomeranju nožica ka stomaku (kao kada se vozi bicikl). Starije dete često izvodite napolje i igrajte se s njim igara koje zahtevaju trčanje i skakanje.
Najbolje je da to budu igre loptom, ali u toku letnjih meseci, možete da vodite dete na bazen i da ga podstičete da se igra u vodi. Ne preporučuje se davanje lekova (laksativa), niti stavljanje čepića u guzu. Ne preporučuju se ni stare metode kao što su stavljanje parčeta sapuna ili toplomera namazanog kremicom u analni otvor deteta. Ove metode ponekad mogu da pomognu, ali se na taj način može oštetiti osetljiva sluzokoža analnog otvora, pa ih je bolje izbegavati.
Najvažnije od svega jeste promena ishrane. Povećajte unos voća i povrća, a u jutarnji obrok od žitarica dodajte kašičicu raži ili za doručak detetu dajte kašu od kukuruznog griza (kukuruzne klice su posebno efikasne za rešavanje ovih problema).
Za ručak detetu ponudite tečnija jela bez zaprške, izbegavajte čokoladu, prženi krompir i bananu, a količinu mleka smanjite ili izostavite dok se stanje ne normalizuje. Za rešavanje problema tvrde stolice mogu da pomognu oprobani domaći recepti:
- sitno izrendana jabuka
- izrendana sočna kruška
- kompot od suvih šljiva
Detetu ih treba davati odmah nakon obroka i to bez dodatka šećera. Sokove takođe treba davati ujutro, odmah nakon buđenja, na prazan stomak, ali to treba da budu sterilizovani sokovi 100% prirodnog porekla. Postarajte se da dete dobija dovoljno vode. U tu svrhu, poželjno je da mu dajete specijalnu bebi-vodu koja je prilagođena bebinom organizmu.
Foto:Fotolia
Proliv
Proliv je veoma rašireno oboljenje, pogotovo kod dece. Prepoznajemo ga po čestim vodenastim stolicama, stalnim potrebama za pražnjenjem, nelagodnosti koja ponekad prerasta i u bol i po malaksalosti. Akutna dijareja, tj. proliv može da bude veoma opasan po bebino zdravlje, ako se na vreme ne preduzmu određene mere. Ovo stanje može da bude udruženo sa povraćanjem i povišenom telesnom temperaturom. Međutim, ako se leči, simptomi se brzo povlače.
Najčešći uzročnici akutne dijareje najčešće su virusi i bakterije (salmonele, šigele, neke vrste E.Coli), bakterijski otrovi ili drugi štetni činioci, kao što su: promaja, mokre pelene, kupanje u hladnoj vodi i sl. Na sreću, najveći procenat (90%) akutnih proliva imaju blag oblik i brzo se leče.
Bebe koje se hrane majčinim mlekom u prednosti su i kada je proliv u pitanju, a razlog tome je jednostavan: supstance koje se nalaze u majčinom mleku uništavaju mnoge mikroorganizme koji izazivaju proliv. Vodenaste stolice, čak ako se pojave nekoliko puta na dan, ne znače da beba pati od proliva.
Međutim, ako su stolice učestale i broj im se ne smanjuje, znači tečne su, zelenkaste, neprijatnog su mirisa, sluzave, a pri tome dete deluje iscrpljeno i bolesno (usled gubitka tečnosti), morate da preduzmete određene mere lečenja.
Šta možete da učinite?
Kuhinjske krpe za brisanje sudova treba menjati svakodnevno, kuhinjski pribor i radne površine uvek treba da budu čiste, a toplu hranu nikada ne treba stavljati u frižider, takođe treba izbegavati ponovno zamrzavanje već jednom odmrznutih namirnica, ruke obavezno prati pre i posle jela, obavezno voditi računa o higijeni toaleta, kao i o higijeni noše koje koristi namlađi član porodice.
Takođe, svakodnevno treba menjati peškire, redovno prati kadicu u kojoj se beba kupa – jer uvek je bolje sprečiti nego lečiti! Međutim, ako do proliva ipak dođe, tada morate da preduzmete određene mere.
S obzirom na to da dijarealni poremećaj obavezno prati gubitak tečnosti, elektrolita i energije, pa dete veoma brzo usled toga malaksa, potrebno je da mu što pre nadoknadite izgubljeno. Lekari tada preporučuju da detetu dajete manje obroke u vidu čaja, supa i sličnih napitaka, a veoma su pogodni i gotovi fabrički preparati (oralna rehidrataciona sredstva).
Njihova primena je jednostavna, reč je o praškastim supstancama koje se rastvaraju u prokuvanoj i potom rashlađenoj vodi. Dete treba intenzivno napajati na svakih 10 minuta u toku prvih šest sati nakon pojave proliva, a zatim nastaviti na svakih pola sata do isteka 24. sata.
Ako beba konzumira i čvrstu hranu, pojačajte unos skrobnih namirnica (krompir, pirinač, banana, pirinčane žitarice i sl.). Izostavljanje čvrste hrane dolazi u obzir samo ukoliko je proliv praćen povraćanjem.
Čim povraćanje prestane, detetu ponovo dajte čvrstu hranu. Kada se stolica normalizuje, nastavite sa posebnom ishranom još dan-dva, a nakon toga u ishranu deteta uključite i sve ostale namirnice.
Komentari (0)