Sisanje se može uporediti s jelovnikom koji se sastoji od tri jela: predjela, glavnog jela i deserta. Svako dojenje započinje s predjelom odnosno mlekom koje je vodenasto i manje kalorično. Njegova je uloga prvo utoliti detetovu žeđ.
Uporedimo li to sa spomenutim jelovnikom, radi se o tanjiru okrepljujuće supe kao predjela. Nakon nekoliko minuta sisanja menja se sastav mleka. Ono postaje kaloričnije i “gušće” i kao takvo ima ulogu zasititi dete kao i u jelovniku glavno jelo. Većina beba sisa glavno mleko oko 10 do 20 minuta i to na jednoj dojci. Utom delu podoja će se dete najesti.
Jedan podoj – tri obroka
Desert ili treće mleko beba može popiti na sledećoj dojci. Radi se o mleku koje se sastavom nalazi između vodenastog i kaloričnog mleka. I zato ne čudi i normalno je da na drugoj dojci dete kraće sisa nego što je sisalo na prvoj dojci na kojoj je imalo praktično “dva jela”. Tu će samo još malo uživati u mirisu majke i druženju te popuniti želudac do kraja ako je u njemu još ostalo malo mesta.
Izbegnite probleme s dojenjem
Kako ne biste imali problem s dojenjem, trebali biste pripaziti da dete pri sledećem podoju stavite na dojku koju je zadnji puta sisalo odnosno na kojoj je dobilo desert. Na taj način će se obe dojke redovno prazniti, laktacija će poticati na obe dojke u svakom obroku i neće doći do zastoja mleka ili drugih ozbiljnijih problema koji znaju pogađati majke koje se trude da doje svoju decu.
Komentari (0)