Znate ona jutra kad žurite na posao, dete u vrtić ili školu, a niko ne zna gde se nalazi?
Ovako je učiteljica Lindzi BenGera stavila tačku na taj jutarnji haos podelivši na svom Instagram nalogu koji ima preko milion pratilaca sjajnu ideju!
Ako se suočavate sa jutarnjim haosom: deca koja se izmotavaju, vama “puca film”, preznojavate se i u sekundama pre odlaska iz kuće postajete ona mama ili tata koji viču, onda će vas ova ideja oduševiti. Umesto da vrištite i trčite po kući tražeći jaknu, obuću, kapu, uvedite ovaj vizuelni podsetnik za svoju decu – laganu jutarnju rutinu koja je umesto nereda donosi organizaciju i smirenost, a vašem detetu zabavu i osećaj važnosti.
Kako to izgleda u praksi?
Zamislite da dete ima svoj mali, jasni spisak jutarnjih obaveza – “Operi zube”, “Obuci se”, “Obuj patike”, “Spakuj ranac”,….koje su spremne na istom mestu svakog dana. A na zidu se sve jutarnje obaveze nalaze pobrojane. Možete biti kreativni i napraviti stikere sa fotografijama ili ilustracijama jutarnjih obaveza, a ispod zalepiti dugmiće koji svetle. Kada ustane, dete pali sve dugmiće, a nakon izvršenog zadatka, potrebno je da ugasi dugme, kao znak da je zadatak završen. I tako do kraja dok sva dugmad ne budu pogašena.
Umesto da dete doživljava roditeljske naredbe kao pritisak i zbrku, sada se oseća osnaženo i samostalno. Lindzino najmlađe dete , kako sama kaže, sada obožava svoju novu rutinu i “podsetnik” koji pomaže da se snađe bez mnogo galame.
Pitate se gde da nabavite ove svetleće dugimiće?
Možete ih pronaći na Temu-u. Ovo smo mi pronašli, a vi možete pronaći i neke druge varijante koje vam više odgovaraju, jer ima svakakvih u ponudi.
Zašto ova igrica ima tako sjajan efekat na decu?
Sa psihološkog aspekta, deca mnogo bolje funkcionišu kada znaju šta ih očekuje i kada imaju osećaj kontrole. Pomaže im da se osećaju sigurno i kompetentno, a istovremeno rasterećuje roditelje. Umesto da mama ili tata iznova i iznova traže, viču ili “smaraju”, dete postaje aktivni učesnik u organizovanju svog jutra. To jača osećaj odgovornosti, samopouzdanja i samostalnosti kod deteta. Međutim, ni mi odrasli nismo ništa drugačiji, to sigurno znate i sami iz svakodnevnog života.
Roditelji, s druge strane, ulaze u novi dan bez da im je potrebno “vraćanje u normalu” posle jutarnje panike. Manje stresa, manje vikanja, više vremena za kratak zagrljaj i pozitivan start. Kada dete ima jasan sistem i predvidivost, vi imate manje razloga za nervozu – nema onog “Jesi li spakovao ranac?”, “Gde su te patike?”, “Šta si obukao?”, “Još nisi oprala zube?!” i drugih ponavljanja, kada se osećate kao pokvarena ploča.
Dugoročna korist
Ovakva rutina nije samo kratkoročno rešenje. Dugoročno gledano, deca ovako uče važne životne veštine: organizaciju vremena, odgovornost, snalažljivost. Umesto da zavise od roditelja ili od momentalne inspiracije za pronalaženje stvari, razvijaju osećaj samoinicijative. Sve to ih priprema za kasniji život, školu, pa i posao – a roditelji dobijaju prijatniji i manje stresan početak dana.
Dakle, ako ste i vi od onih kojima jutro počinje trkom i preznojavanjem, razmislite o nekom jednostavnom vizuelnom podsetniku ili “to-do” listi za vašu decu. Kako kaže ova mama – jutarnje borbe su sada prošlost!
View this post on Instagram
Komentari (0)