„Batut” je tokom drugog polugodišta u školskoj 2017/2018. godini realizovao istraživanje o zdravstvenom ponašanju dece školskog uzrasta u 101 osnovnoj i srednjoj školi, kao deo međunarodnog istraživanja.
Pitanje o kockanju postavljeno je samo učenicima 1. razreda srednjih škola, pri čemu se pod kockanjem smatralo igranje igara na sreću ili klađenje na ishod trke ili nešto drugo, pri čemu može da se dobije ili izgubi novac.
Rezultati koje je objavio „Batut” pokazuju da se tokom života kockalo 34,6% učenika prvih razreda srednjih škola, a u prethodnih 12 meseci 27,5%. Veća učestalost je kod dečaka u poređenju s devojčicama.
Među đacima koji su se kockali u prethodnih 12 meseci 2,3% njih pokazuje znake problematičnog kockanja. Za ovo je korišćen poseban skrining test od dva pitanja koja se odnose na laganje u vezi sa učestalošću kockanja onih ljudi koji su učenicima važni, kao i na potrebu da se poveća suma novca na koju su se učenici kladili. Jedan pozitivan odgovor pokazatelj je da je osoba pod rizikom, dok dva ukazuju da je prisutno problematično kockanje i da je potrebna konsultacija sa stručnjacima.
Foto: Shutterstock
Prim. dr Ivica Mladenović, načelnik Klinike za bolesti zavisnosti Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu, izjavio je za „Blic” da su rezultati istraživanja, u najmanju ruku, poražavajući.
– S pravnog aspekta imamo Zakon o igrama na sreću koji zabranjuje kockanje mlađima od 18 godina, što ukazuje da smo na polju sprovođenja zakona kao država doživeli totalni fijasko, i iskreno se nadam da će nadležni organi reagovati – kazao je dr Mladenović.
On je dodao da su igre na sreću jedna od omiljenih razonoda u Srbiji, pogotovo muške populacije, te je društvena tolerancija prema kockanju svakako jedan od razloga ovakve statistike.
– Do pre nekoliko godina naša dominantna klijentela bili su zavisnici od alkohola, a poslednjih nekoliko godina primarni pacijenti u Dnevnoj bolnici za bolesti zavisnosti su patološki kockari. U ovom trenutku oko 50 odsto naših pacijenata čine zavisnici od kockanja. Iako je po svim statistikama odnos muškaraca i žena patoloških kockara 3 : 1, muškarci čine 99 odsto lečenih patoloških kockara na klinici – priča dr Mladenović.
Jedan od razloga je stigmatizacija, pa se žene zavisne od kockanja izuzetno retko javljaju na lečenje.
Opširnije o ovoj temi pročitajte klikom na link: Blic.rs >>
Komentari (0)