Član 24 novog Zakona o finansijskoj podršci porodicama s decom predviđa obustavu isplate roditeljskog dodatka dok se postupak ne završi. Pravnici smatraju da se ovakvom zakonskom normom majke, koje su u postupku razvoda, stavljaju u izrazito nepovoljan položaj te ističu da bi isplatu trebalo nastaviti i u takvim situacijama.
Razvod braka može da se okonča u vrlo kratkom roku, ali isto tako može da traje i godinama. Da li to onda znači da dete, koje je ni krivo ni dužno, treba da čeka da se postupak obustavi, da bi dobilo ono što mu je zakonom zagarantovano?!
Advokat Nemanja Vasiljević je za
„Večernje novosti” izjavio da se tokom postupka ne može predvideti kome će dete ili deca pripasti, pa samim tim i kome treba isplaćivati novac.
Naime, sâm naziv roditeljski dodatak za mnoge pravnike nije terminološki ispravan, jer je stvarni nosilac prava samo majka deteta, dok otac može pravo da ostvari samo izuzetno, ako ispunjava uslove. Takođe, to se dešava i kada je majka deteta strani državljanin, nije živa, napustila je dete, lišena je roditeljskog prava, ili je iz objektivnih razloga sprečena da neposredno brine o detetu, čime je otac diskriminisan u odnosu na drugog roditelja.
Photo by Jordan Whitt on Unsplash
– Mogle su da se predvide drugačije tehnike isplate tokom postupka razvoda, da se, recimo, novac uplaćuje na deponovani račun. Dok nema pravne odluke, jer brak nije pravno okončan, ne bi trebalo stopirati isplatu – istakao je advokav Vasiljević.
I Željko Simić, takođe advokat, kaže za „Novosti” da je zakonodavac mogao drugačije da reguliše ovu oblast i da sporni član treba da se briše. Prema njegovom mišljenju, dete ima pravo pa ga ima, a novac bi trebalo da ide kod onoga kod koga je i dete.
– Zakon je ovde ostao nedorečen. Postoji segment koji kaže „do odluke nadležnog ministra”, što je potpuno besmisleno. Stoji da bi naknada bila obustavljena, ali će se rešenje verovatno tražiti u praksi, u zavisnosti od konkretnog slučaja. Razvod nekada može da traje i do dve godine, a dete bi čekalo da se roditelji „obračunaju”. Kod nas se stalno donose propisi, a praksa ih tumači. Slično je bilo i u vezi sa zabranom prilaska, ali nije tačno određeno na koliko metara.
Komentari (0)