Jedno od mogućih rešenja je i sve popularnija joga za mame i bebe, koja jednako može biti prijatna za oboje. Ipak, stručnjaci upozoravaju da bi prvo trebalo konsultovati lekara.
Povraćaj kondicije je jedan od važnijih ciljeva majki nakon porođaja. Kao idealno i sve popularnije rešenje kojem mlade mame mogu da pribegnu su časovi joge na kojima mogu da vežbaju zajedno sa bebama.
– Oporavak od porođaja mnogo lakše teče uz jogu. Ono što je bitno je da se kičma, koja je bila pod teretom u trudnoći, što pre vrati u funkciju – istakla je mama Sonja Dakić.
Ipak, lekari nisu sigurni koliko ovaj način vežbanja zaista koristi bebama.
– Par tih vežbi ne šteti mnogo detetu. To je zapravo jedan vodič kako da se roditelji svrsishodno igraju sa decom. Ipak, za neke od tih aktivnosti se baš i ne bih složila, naročito kada je u pitanju ljuljanje, treskanje i bacanje – rekla je fizijatar prof. dr Ivana Petronić.
– Bitno je da se ništa ne radi na silu. U jogi nema forsiranja, a naročito sa bebom se ništa ne radi grubo, brzo i na silu. Instruktor koji vodi časove treba da poznaje motorički razvoj bebe tako da čas može da prilagođava različitim uzrastima – savet je instruktorke joge Mirjane Gnjatić.
Takvi časovi joge imaju, kako mame tvrde, i blagotvorno dejstvo na bebine grčeve, suze i nesanicu.
– Prija joj. Počeli su da je muče zubići i čini mi se da je manje nervozna kada dolazimo – prenela je svoje iskustvo mama Sanja Jakšić.
Lekari ipak upozoravaju da bi pre svakog vežbanja sa decom prvo trebalo konsultovati fizijatra koji će utvrditi da li postoje neki deformiteti zbog kojih se vežbanje mora obavljati pod stručnim nadzorom. Ako je sve u redu, ovakvo igranje mama i beba nikada nije na odmet.
Pročitajte još:
Sprečite prehladu vežbanjem >>
I bebe treba da vežbaju >>
Komentari (0)