Dolaskom jeseni sve su češće prehlade praćene temperaturom. I ako se desiti da po povratku iz vrtića i škole od jednom primetite vaše, inače energično i veselo, dete deluje umorno, leži na krevetu i nije gladno znajte da je vreme da obavezno proverite koliku temperaturu ima.
Hladnije jesenje temperature skoro uvek donose prehladu i temperaturu u kolektiv, ali znajte temperatura nije nužno loša stvar – temperatura je vrsta alarma koje telo koristi kako bi dalo do znanja da se bori protiv infekcije.
Foto: Freepik
Toplomer za čelo je najnesigurniji
Dodirivanje kože vašeg deteta nije pouzdan način da se proveri temperatura. Da biste potvrdili temperaturu, potrebno je da izmerite. Bilo koja temperatura od 38 stepeni ili više je groznica.
Pročitajte još
Kako lečiti prehladu u trudnoći?
Ukoliko imate bebu ili dete do dve godine možete meriti temperaturu rektalno, potom najpouzdaniji način je digitalni toplomer koji stavite ispod pazuha. To je obično za nešto veću decu koja termometar mogu da drže tako. Možete koristiti i digitalni toplomer za uho, ali morate pazari da je čist i da je baterija puna. Najnesigurniji način i najmanje tačan je digitalni toplomer za čelo.
Dete raskomotite i neka mu bude udobno
Možete pomoći da se dete ohladi tako što ćete skinuti nepotrebnu odeću, držati mlake obloge ili dete okupajte u mlakoj kupku. Neka soba u kojoj detete boravi bude provetrena sa prohladnim vazduhom, ne hladnim. Takođe, pobrinite se da vaše dete bude dobro hidrirano.
Foto: Freepik
Ukoliko temperatura ide preko 38 stepeni možete je spustiti pomoću lekova poput paracetamola ili ibuprofena. Detetu nemojte davati acetilsalicilne kiseline (ASA ili aspirina), zbog rizika da vaše dete razvije Reieov sindrom, koji može izazvati oštećenje jetre i mozga.
Ključna stvar koju treba razumeti u vezi sa paracetamolom ili ibuprofenom je da, oni mogu spustiti temperaturu, ali oni ne leče osnovni uzrok povišene temperature.
Sirupe protiv temperature se koriste najduže pet dana
Roditelji bi trebalo da imaju na umu je da telo povišenom temperaturom zapravo pomaže u vašem detetu da pobedi bolest. U infektivnom procesu, groznica omogućava telu da se bori protiv infekcije tako što smanjuje virusno opterećenje. Iako je vašem detetu možda neprijatno ili se vi plašite visoke temperature, znajte da nije dobro da stalno dajete lekove.
Foto: Freepik
S druge strane, doktori ne preporučuju da dete danima držite na paracetamolu ili ibuprofenu. Kada detetu dajete lekove za snižavanje temperature tokom celog dana nećete znati da li je ona prestala ili infekcija još uvek postoji.
Kada odvesti dete kod lekara?
Brojka na toplomeru nije jedini parametar, opšte stanje jeste. Doktori će vam reći da su imali male pacijente sa temperaturom od 40 stepeni koji trčkaraju i smeju se, dok s druge strane mnogo manja temperatura može da obori dete. Ne bi trebalo ni na prvu naznaku povišene temperature voditi dete kod lekara, ali ga morate odvesti u momentu kada primetite da se ono ne oseća dobro, tačnije kada je opšte stanje loše. Roditelj najbolje poznajete svoje dete i zna kada ono ne jede, ne pije ili ne piški ili kada je letargično.
Foto: Freepik
Obratite se zdravstvenoj ustanovi ako:
JE DETE MLAĐE OD TRI MESECA
Bebe ovog uzrasta su imunokompromitovana, sa velikim potencijalom za infekciju. Posle tri meseca imuni sistem se izgrađuje, a rizik od ozbiljnih bakterijskih infekcija je donekle smanjen.
POSTOJI SKUP SIMPTOMA
Dete koje uporno povraćanje, ima dijareju ili jednostavno ne može dovoljno da se hidrira odvedite kod lekara. Takođe, ako dete ima problema sa disanjem, letargično je, teško se budi ili deluje zbunjeno ili u delirijumu ” sve su to ozbiljni simptomi koji zahtevaju lekarsku pomoć.
TEMPERATURA TRAJE VIŠE OD PET DANA
Ako vaše dete ima temperaturu pet dana, bez obzira na simptome, potrebno je da ga pregleda lekar. Virusi su kapija za sekundarne bakterijske infekcije, pa ako vam je rečeno da vaše dete ima virus, ali temperatura traje duže od pet dana, neka lekar opet pregleda dete. Ono što se u tim momentima traga su infekcije uha, infekcije urina ili upale pluća i to se leči antibiotikom.
Komentari (0)