Hrana je gorivo, a ono što jedete utiče na to kako vaše telo radi i može uzrokovati da se osećate pomalo lenjo. Što bi bilo dobro izbegavati?
Doručak prepun šećera:
Rafinirani ugljeni hidrati, kao što su šećer i belo brašno, mogu vam naglo podići energiju, no vrlo brzo dolazi do pada. Nagli skokovi šećera u krvi potiskuju proizvodnju nužnih hemikalija u mozgu koje regulišu apetit i probavu. Odlučite se zato za zdrav doručak koji sadrži proteine​​.
Energetska pića:
Energetska pića deluju tek kratkoročno. Zapravo remete nivo šećera koje će konačno pasti niže od nivoa koji je bio kada ste ih uzeli, ostavljajući vas iscrpljenima. Budući da dehidriraju organizam, svakako je bolje posegnuti za vodom i tako ugasiti žeđ.
Masna hrana:
Jednostavno rečeno, masnu i prženu hranu je teže probaviti. Za potrebe probave unutrašnji organi povući će krv daleko iz ekstremiteta što može trajati od šest do osam sati. Sve to vreme osećaćete se pomalo tromo. Masna hrana takođe može negativno uticati na vaše kratkoročno pamćenje i funkciju mišića.
Ishrana s malom količinom gvožđa:
Ako vam ponestaje gvožđa osećaćete se umorno. Jedite zato sočivo sa spanaćom kuvanim na pari i grickajte semenke bundeva.
Crno vino:
Čaša vina uz ručak može se činiti kao dobra ideja, ali alkohol može isisati energiju. Crveno grožđe bogato je melatoninom, hormonom spavanja. Ali ne koristite alkohol kao pomoć za spavanje, jer remeti kvalitetu sna. Radije popijte čašu toplog mleka ili soka od višanja.
Preskakanje obroka:
Preskačete li obroke, telo se ponaša kao da gladujete i počinje štedeti energiju. Sve telesne funkcije slabe, pa tako i koncentracija. Pri napornom radnom danu zato je zaista nužno naći vremena za jelo.
Komentari (0)