U anonimnoj anketi, neverovatnih 62 procenta britanskih roditelja je otkrilo da ne posvećuju svojoj deci podjednaku pažnju. Otprilike osam procenata je reklo da jedno dete tretiraju drugačije, jer im je omiljeno.
Preko četvrtina onih koji su priznali da imaju omiljeno dete reklo je da su osećali da sa starijim detetom mogu da rade više stvari. Najčešći razlog da se ima omiljeno dete je to što roditelji osećaju “jaču vezu” sa tim detetom (42 procenta), dok 13 procenata kaže da je to zbog toga što se njihovo drugo dete ili deca nevaljaliji.
Od onih koji su priznali da ne pružaju svoj svojoj deci istu pažnju, 45 procenata tvrdi da je to zbog toga što deca imaju “različite potrebe”, dok je petina rekla da je to jednostavno zbog toga što viđaju decu tokom različitog vremenskog perioda.
Istraživanje u kome je učestvovalo 1237 roditelja sa bar dvoje dece, starijih od tri godine, isto tako je pitalo i one koji imaju braću i sestre kako su ih njihovi roditelji tretirali. Skoro polovina je rekla da su osećali su da njihovi roditelji imali omiljeno dete kada su bili mlađi.
To nije jedina studija na ovu temu: 2009. godine studija na 14000 porodica u oblasti Bristola otkrila je da svako sledeće dete dobija “značajno” manje nege i pažnje od svojih roditelja u odnosu na starije braću i sestre. Starija braća i sestre su bili bolje uhranjeni i imali su veću inteligenciju, jer su imali nepodeljenu roditeljsku pažnju u prvom delu života.
U svojoj knjizi “Efekat srodstva: Šta veze među braćom i sestrama otkrivaju o nama” američki naučnik i pisac Džefri Kluger tvrdi da je roditeljsko favorizovanje usađeno u ljudsku psihu. “Verujem da 95 procenata roditelja na svetu ima omiljeno dete, a ostalih pet procenata lažu,” napisao je on.
Komentari (0)