Mnogi roditelji se pitaju da li njihovo dete pravilno raste i da li se razvija kako bi trebalo? Da li je dovoljno visoko za svoj uzrast i da li bi trebalo da bude više? Poređenje sa drugom decom nije način da dođete do pravog odgovora.
Foto: Freepik
Redovnim praćenjem rasta svog deteta jedino možete doći do pravog odgovora na pitanje – da li moje dete normalno raste? Pravilan rast važan je zbog opšteg zdravlja deteta, a ukoliko se na vreme uoči problem u lučenju hormona rasta – moguće ga je rešiti kako ne bi ostavio trajne posledice.
„Hormon rasta osim što utiče na linearni rast, ima i metaboličke efekate, deluje povoljno na kognitivni razvoj. Ukoliko dete ima nedostatak hormona rasta, neprimenjivanje terapije može da ima posledice, kako u detinjstvu tako i u odraslom dobu”, upozorava doktorka Vera Zdravković, endokrinolog Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj.
Kako se prati rast deteta?
Definicija normalnog rasta deteta određuje se u skladu sa određenim prosečnim rastom deteta – u skladu sa njegovim genetskim predispozicijama i dužinom po rođenju.
- u prvoj godini deca porastu u proseku 25 centimetara
- u drugoj godini deca porastu u proseku 12 centimetara
- u narednom periodu deca rastu u proseku od 5 do 7 centimetara godišnje
- u pubertetu ponovo dolazi do ubrzanog rasta – kod devojčica na početku puberteta, a kod dečaka u sredini ovog perioda
Udruženje HORAST apeluje na roditelje da ozbiljno shvate važnost praćenja rasta svog deteta jer, ukoliko ne reaguju na vreme, dete može da pretrpi i druge poremećaje u fizičkom i mentalnom razvoju. Prema podacima udruženja HORAST, nizak rast ispoljava se kod oko 3% dece u jednoj populaciji. Od tog broja i do 90% slučajeva je posledica fiziološke prirode, odnosno viđa se kod dece u čijim porodicama postoji sličan obrazac usporenog rastenja.
Komentari (0)