Izrael je zemlja koja je najefikasnije i najbrže započela vakcinaciju svog stanovništa protiv koronavirusa. Skoro 60% stanovišta je vakcinisano, a život u ovoj zemlji polako je počeo da s vraća u normalnu.
Foto: Freepik
U tom procesu vakcinisano je 20 trudnica kako bi se zaštitile od virusa. Rezultati njihove vakcinacije objavljeni su ovog meseca, a podaci su prikupljani tokom meseca februara.
Bebe rođene od majki koje su primile Fajzer vakcinu rodile su bebe koje imaju antitela na koronavirus. U ovom istraživanju koje je sproveo Hadasah medicinski centar u Jerusalimu, a rezultati govore da su sva novorođenčad rođena sa antitelima što, kako se navodi u istraživanju, sugeriše da su rođena sa imunitetom na koronavirus.
Krv je uzeta iz pupčanika, kao i bebina krv, a otkrilo se da
imaju značajnu zalihu antitela, baš kao i njihove mame koje su vakcinisane. Napominje se i da su sve
trudnice vakcinisane u trećem trimestru trudnoće i da je svima termin bio u februaru.
Smatra se da je to je ovo najveća studija ove vrste, a istraživači veruju da ovo otkriće opravdava poziv zdravstvenih zvaničnika trudnicama da se vakcinišu protiv koronavirusa.
„
Ovo je važno otkriće koje je ohrabrujuće, sugerišući da vakcinisane majke prenose zaštitu od koronavirusa svojim bebama i pre nego što se rode”, objašnjava profesorka Dana Volf a prenosi Rojters.
Istraživači podvlače važnost vakcinacije trudnica
Bebe u studiji rođene su od majki različitih starosti, a u proseku trudnice su bile stare 33 godine, i dobile su drugu dozu vakcine najmanje nedelju dana pre porođaja. Sve trudnice porodile su se u terminu i u proseku su bile u 39. gestacijskoj nedelji trudnoće.
Foto: FreepikVolf je primetila da u početku doktori nisu preporučivali vakcinaciju trudnicama, ali da od nedavno Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, Svetska zdravstvena organizacija, izraelsko Ministarstvo zdravlja podržali imunizaciju trudnica. Rekla je da njena studija nudi daljnju opravdanost ove odluke.
Delimični rezultati istraživanja objavljeni su
u ranoj verziji studije koja još uvek nije recenzirana. Takođe, postoji još jedna izraelska studija koja sugeriše da vakcinisane majke prenose antitela svojoj novorođenčadi kroz majčino mleko.
Pročitaj još
„U našoj studiji pronašli smo antitela imunoglobulina G koja su aktivna u borbi protiv spajk (šiljaskih) proteina koronavirusa, koji u osnovi blokiraju ulazak virusa u ćelije”, rekla je Volf.
Ipak, naznačeno je da istraživanje nije sa sigurnošću utvrdilo da antitela pružaju zaštitu od infekcije, ali se snažno veruje da hoće. Profesorka Volf je svoje istraživanje sprovela sa kolegama iz Medicinskog centra Hadasah, konkretno sa kolegama iz akušersko i ginekološko odeljenja.
Pored ove izraelske studije zabeležen je još jedan slučaj prenosa antitela sa vakcinisane majke na bebu u SAD-u.
Komentari (0)