Bračni parovi koji prirodnim putem ne mogu da dobiju bebu i dalje su bez podrške kako republičke tako i opštinske vlasti u Srpskoj. Iako su svima puna usta podrške o natalitetu, da je to samo prazna priča potvrđuje gest Vlade RS koja još nije ispunila obećanje dato u martu kada je premijer RS Milorad Dodik obećao da će početi finansiranje drugog pokušaja vantelesne oplodnje. Neme su ostale i lokalne zajednice koje do danas ni na jednoj svojoj sednici nisu raspravljale o ovoj tematici.
Da nadležni samo obećavaju, a ništa ne rade na ovu temu, potvrđuje i izjava gradonačelnika Banjaluke koji je i predsednik Saveza opština i gradova Dragoljuba Davidovića, takođe, data u martu ove godine kada je rekao da će animirati načelnike opština u RS da izdvoje novac za vantelesnu oplodnju. Do danas, kako nam je potvrđeno u ovom Savezu nijedna sednica nije posvećena ovom problemu.
Ovakva nemarnost samo je pokazatelj da nikoga u RS ne zabrinjava podatak da u RS trenutno nedostaje 39 odsto dece za zamenu generacija, dok je oko 200 bračnih parova sterilno.
Inače, Fond zdravstva RS počeo je pre dve godine da finansira prvi pokušaj vantelesne oplodnje u RS u iznosu od 5.500 KM. U 2007. i 2008. godini, Fond je odobrio 475, a u ovoj godini 180 zahteva, dok zahteve u proseku najčešće podnose žene starije od 38 godina. Međutim, uspešnost prvog pokušaja veštačke oplodnje kod parova u RS iznosi oko 25 odsto.
– Očekujemo da će Vlada u 2010. godini početi da finansira drugi pokušaj vantelesne oplodnje. Dali smo predlog da se bračnim parovima plaćaju tri procedure – da jedan pokušaj finansira Vlada, drugi Fond, a treću lokalna zajednica. To bi bila prava mera. Kada Slovenci mogu da finansiraju šest puta, možemo valjda i mi tri pokušaja – kaže nacionalni koordinator za reproduktivno zdravlja RS Nenad Babić. On ističe da nije zadovoljan što lokalne zajednice ništa ne izdvajaju za pomoć bračnim parovima koji ne mogu prirodno da dobiju bebu.
Naime, za sada Banjaluka je jedina lokalna zajednica u RS koja od ove godine sufinansira pokušaj vantelesne oplodnje za bračne parove iz ove opštine. S obzirom na to da je planirano da se izdvoji 40.000 KM, tim novcem se može isfinansirati samo 13 zahteva, pa su mnogi bračni parovi iz ove opštine ostali uskraćeni za pomoć. Inače, za sada u RS jedino doktorica Sanja Sibinčič u privatnoj ordinaciji radi vantelesnu oplodnju, dok se još čeka da se ova aktivnost počne raditi i u Kliničkom centru.
Nedostaje zakon o vantelesnoj oplodnji
U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS uveravaju da finansiranje drugog pokušaja vantelesne oplodnje još nije realizovano „zbog finansijskih prepreka izazvanih globalnom ekonomskom krizom”. „Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS će učiniti sve kako bi ovaj plan bio realizovan u 2010. godini”, navode u ovom Ministarstvu. Takođe, RS je jedina u regionu koja nema zakon o vantelesnoj oplodnji, pa se ovaj postupak radi na osnovu odluke FZO RS koja je doneta 2007. godine. Za sada je u RS rođeno 33 dece, koja su začeta vantelesnom oplodnjom.
Komentari (0)