Istraživanja su pokazala da će se laktacija najbolje uspostaviti ukoliko se sa dojenjem započne u prvih šest sati nakon porođaja. Jedinstven i neponovljiv trenutak jeste upravo prvi susret sa novorođenčetom nakon samog porođaja i kontakt kože na kožu.
Trenutak kada se po presecanju pupčanika po prvi put rastajete i ujedno sastajete sa svojom bebom. Zlatni sat, vreme kada se upoznajete sa svojom bebom, mazite i osluškujete šta je sve toliko dugo želela da vam kaže. Beba osluškuje kucanje vašeg srca, miriše vašu kožu, a rukicom pokušava da se čvrsto uhvati za vas, njen oslonac. Dozvolite vašoj bebi da istražuje, da vam se predstavi, da vas pomazi i poljubi, dozvolite i njoj i sebi da se upoznate.
U tim trenucima, hormon zagrljaja, ljubavi i radosti – oksitocin, pojačano se luči. Oksitocin deluje na glatku mišićnu muskulaturu koja se nalazi u zidu mlečnih žlezda. Na taj način dolazi do isticanja mleka u mlečne kanaliće pa zatim i vidljivih kapljica na vrhu bradavice.
Kljucanjem glavice po vašim grudima beba će uspeti da stigne do dojke i započne podoj. Bilo bi sjajno da stomak bebe bude okrenut ka vašem stomaku, kako bi se održavao kontakt kože na kožu i tokom dojenja. Namestite bebu tako da rukicama grli vašu dojku; uvo, rame i kuk bebe budu u jednoj ravni; nosić i usta bebe u visini bradavice vaše dojke. Na taj način beba je spokojna jer oseća kucanje vašeg srca, nosićem miriše vašu kožu, dok uronjena brada u dojku označava pravilan položaj dojke u ustima bebe. Za pravilan hvat bebe na dojci, neophodno je da beba u ustima ima celu bradavicu i što veći deo dojke.
Ukoliko niste u mogućnosti da dojite vašu bebu na 3-4 sata, vrlo je važno da stimulišete proizvodnju mleka i da nastavite sa ručnim izmlazanjem ili izmlazanjem uz pomoć pumpice. Dojenje i izmlazanje je slanje poruke organizmu da vam je svakog dana neophodna dalja proizvodnja mleka. Dakle, ukoliko svakodnevno ne stimulišemo proizvodnju mleka, na 3-4 sata, mala je verovatnoća da će se proizvoditi zadovoljavajuća količina majčinog mleka koja je bebi neophodna.
Na institutu za Neonatologiju i GAK Narodni front u Beogradu, na neonatologiji u Novom Sadu i Nišu, nalazi se Symphony, Medela bolnička, električna pumpa za izmlazanje mleka iz obe dojke istovremeno. Ona omogućava 18% više mleka, 1% više masti i dva sata uštede vremena, ukoliko se mama izmlaza na svaka tri sata u jednom danu. Pored toga, Symphony ima mogućnost podešavanja 18 nivoa vakuuma, kako bi mame imale maksimalan komfor i efikasnost pri izmlazanju i kako proces izmlazanja ne bi bio bolan.
U kućnim uslovima podršku pri izmlazanju pružiće vam
Medela Swing i Medela Swing Maxi električne pumpice sa dvofaznim sistemom rada. Za izmlazanje uz maksimalan komfor i efikasnost električne pumpice nude mogućnost podešavanja
9 nivoa vakuuma. Vrlo je važno obratiti pažnju da prilikom izmlazanja koristite odgovarajuću veličinu levka za grudi. Korišćenjem neadekvatne veličine levka pri izmlazanju mleka, moze doći do zatvaranja mlečnih kanalića, otoka u areolarnom predelu, infekcije i kao posledica svega nabrojanog, mastitisa.
Kako biste izbegli potencijalne neprijatne situacije pri korišćenju neadekvatne opreme, Medela je dizajnirala PersonalFit levak za grudi u 5 različitih veličina.
Ovde možete pogledati kako da odredite svoju veličinu PersonalFit levak za grudi.
Izmlazano mleko se može čuvati u Medela flašicama ili kesicama za čuvanje mleka. Čuvanje majčinog mleka na sobnoj temperaturi moguće je do 4 sata, u frižideru 72h, dok je predviđeno vreme za zamrzivač, na – 18 stepeni celzijusa, do 6 meseci.
Za svaku kapljicu majčinog mleka.
Komentari (0)