Za uspostavljanje normalne laktacije novopečenoj mami neophodna je pomoć medicinskog osoblja u porodilištu, patronažne sestre iz doma zdravlja, ali i ukućana. Idealno bi bilo i da novorođenče od prvog dana želi, može i ume da isprazni dojke do zadnje kapi mleka, ali to u praksi uglavnom nije tako.
I dok ono ne savlada veštinu sisanja, majka će morati da podstiče lučenje mleka i da izmlazava viškove, sve ono što beba nije pojela.
Malo boli, ali je korisno
– Dojku masirajte deo po deo kružnim pokretima.
– Palac postavite iznad bradavice a drugi i treći prst 3-4cm ispod bradavice tako da šaka formira slovo C.
– Dojku pritisnite prema grudnom košu, a zatim lagano povlačite tkivo prema bradavici, držeći prste u istom položaju. Mleko će krenuti.
– Ponavljajte postupak dok ne ispraznite dojke. Prazne grudi su meke na dodir, a nema ni upaljenih mlečnih kanala.
Pre pražnjenja dojki preporučuje se tuširanje toplom vodom ili stavljanje toplih obloga na grudi da bi se mlečni kanali otvorili. Dojka se uvek masira nežno, ali energično, a posle masaže se preporučuje stavljanje hladnih obloga.
Pumpe za izmlazanje (ručne ili električne) takođe mogu da pomognu, ali samo ako se previlno koriste. U suprotnom mogu da izazovu otok dojke ilii oštećenje bradavica. Prvih dana po porođaju grudi treba prazniti ručno, a tek kasnije, kad se laktacija pojača, mogu da se koriste i pumpice.
Komentari (0)