Kao što i odrasle osobe trebaju raditi na svojem samopouzdanju, jednako vredi za decu, samo razlika je u tome što vi kao odrasla osoba i kao roditelj trebate s njima raditi na tome. Deca, kada nakon dužeg vremena menjaju okruženje, recimo počnu ići u vrtić ili prelaze iz vrtića u školu, mogu se pomalo izgubiti deo svoje osobnosti, pa tako i samopouzdanja.
Naime, deca isto mogu osećati pritisak okoline koju čine druga i njima najčešće nepoznata deca i odrasle osobe, te se više ne osećaju sigurno u vlastitoj koži. Tu je potrebno prepoznati da se dete ne ponaša normalno i poraditi na problemu. Evo, kako ponovno vratiti samopouzdanje detetu.
Podignite samopouzdanje
Naučite svoje dete da kaže odraslim osobama što treba i da se oseća ravnopravno sa svojim vršnjacima. Recimo, ako drugo dete je zločesto prema vašem detetu naučite ga da zna iskazati svoje negodovanje na način da kaže: „Ne sviđa mi se kako razgovaraš sa mnom”…
Budite tačni su svojim komplimentima
Kada pohvaljujete svoje dete kako je dobro, pametno ili bilo što drugo, budite precizni u svojim komplimentima. Mnogo više znači kada kažete „Jako dobro čitaš, crtaš ili znaš brojke”, nego samo da kažete „Svaka čast”.
Neka vaše pohvale budu realne
Vaše dete će znati da ne peva najbolje ili ne crta najbolje, pa zato nemojte lagati i govoriti da je najbolje. Mnogo je bolje ako, recimo, pohvalite njegovo napredovanje iz meseca u mesec.Â
Pomozite da shvati…
Objasnite svojem detetu da ne sme biti tužno i uvređeno ako nije pozvano na svaki rođendan ili igru. Objasnite mu da kada mu drugo dete kaže „Ne možeš se s nama igrati”, da to ne znači da nešto nije u redu s njim, nego da to ima veze s raspoloženjem deteta koje je to reklo.
Podstaknite sposobnost
Podstaknite decu da sama razmišljaju, uče i dolaze do zaključka, naravno uz vaš nadzor. Recimo, pustite dete neka samo pokuša shvatiti kako se igra neka igra ili kada zatraži vašu pomoć, recite mu da neka još nekoliko minuta pokuša samo rešiti problem i da ako nakon toga ne uspe da ćete mu pomoći.
Ako uspe samo, osetiće pravi smisao uspeha, te će imati želju i dalje nastaviti učiti nove stvari. Naravno, vi ste tu da pohvalite njegov uspeh.
Podstaknite bavljenje sportom
Nemojte odlučivati koji je sport pravi za vaše dete, neka samo iskaže želju i interes da se bavi određenim sportom, jer će na taj način moći iskusiti svu radost ali i težinu svoje odluke. Kada vaše dete postane deo određenog sportskog tima, izgradiće potrebne društvene osobine i biti će zdravo i u dobroj fizičkoj kondiciji.
Nemojte donositi zaključke
Ako je vaše dete ženskog pola, ne znači da ona neće željeti igrati fudbal ili ići na kampovanje, ili samo zato jer je vaše dete muškog pola ne znači da neće hteti plesati. Nađite načina na koji ćete podstaći interese svog deteta i usmeriti ih na pravi put i pomognite mu da prevlada svoje eventualne slabosti.
Govorite detetu da je lepo
Iako nas uče da lepota za uspešnost u životu nije presuda, no kada pohvalite lepotu svog deteta, to će pozitivno uticati na njegovo samopouzdanje. Naravno, učinite to sa određenom svrhom; recite kćeri „…danas si izgledala vrlo lepo na pozornici” ili recite sinu „…jako si lep u ovom fudbalskom dresu…”. Neka pohvale budu povezane s aktivnostima kojima se bave, kako lepota sama sebi ne bi bila svrha.
Hvalite pozitivne strane
Naravno da niti od jednog deteta, pa ni onog mirnijeg ne možete očekivati da neće biti niti malo nestašno na svoj način, jer upravo s tim nestašlucima grade samopouzdanje. Naravno, njih treba držati pod kontrolom i pokušati na pozitivan način podstaći dete da razvija svoje sposobnosti, i to hvaljenjem pozitivne strane, ali ne sputavati njegov pravi karakter. Usmerite li višak energije na prave stvari, imaćete kreativno i pametno dete, puno samopouzdanja.
Komentari (0)