Ipak, roditelji ni ne znaju da je stvarnost zapravo drugačija i da je nestašluk mališana (u pojedinim situacijama) zapravo njihova prirodna reakcija.
Nemogućnost kontrolisanja impulsivnog ponašanja
Kažeš mu: „Prestani da se brecaš!”, a dete nastavi da se breca. Psiholozi tvrde da impulsivno ponašanje deca mogu da kontrolišu tek pred kraj puberteta. Sve dok deca ne dođu do tog uzrasta morate da razumete da ono, možda, želi da vas posluša, ali mu treba vremena da se sabere i iskontroliše.
Foto: Freepik
Na primer, 56 odsto roditelja misle da deca mlađa od tri godine mogu da se obuzdaju i da ne rade nešto što je zabranjeno, ali u stvarnosti se ova veština stiče tek oko četvrte godine.
Senzori preopterećenja
Ako ste danas dete vodili u park, pa na slavu, pa posle u šetnju do kuće i onda ste ga pustili da „divlja” po kući – morate da shvatite da je dete umorno ili da reaguje loše na okolinu. Dosada, umor, nervoza su samo neki od uzroka zbog kojih je vaš mališan stalno nervozan i zbog čega bi stalno plakao i brecao se. Možda dete nije „bezobrazno”, možda mu se samo spava!
Psiholozi tvrde da impulsivno ponašanje deca mogu da kontrolišu tek pred kraj puberteta.
Povećana emocionalnost
Dete ne može da kontroliše svoje emocije, posebno kada je umorno, nervozno ili kada ga nešto boli. Kada je gladno dete „ne zna kud udara”. Ako se probudi usred noći, dete ne zna da kaže da se boji ili da ga nešto boli, ono plače, vrtišti, skače…. Imajte to na umu sledeći put kada vam dete napravi „scenu”.
Beskrajno trčanje okolo
Dete ima neprestanu potrebu da se kreće, trči, skače, vrišti… Umesto da ga smirujete, vi ga izvedite napolje da se prošeta, da se igra sa loptom, da preskače vijaču i slično. Dete mora da se kreće.
Borba za svoje mišljenje
„Ali ja želim da danas budem Elza!” Koliko ste puta ovo čuli od svoje ćerke koja je za odlazak u vrtić obukla haljinu za maskenbal? „Ne želim da nosim dugi rukav, hoću kratki!” Vrištaće vaš dečak, spreman da izađe na 10 stepeni obučen u letnju garderobu. Ovo je način da se izbore za sebe, da razviju svoju ličnost. Ne sputavajte ih, samo im se prilagodite.
Foto: Freepik
Želja za stalnim igranjem
Umesto da se obuče, dete golišavo juri po kući, bežeći od vas i garderobe. Umesto da opere zube, pastom je isprljalo pola lavaboa. Psiholozi kažu da to nije bezobrazluk, to je normalno ponašanje dece. Osim da se kreću, deca imaju i veliku potrebu da se igraju. Neprestana igra i pronalaženje inspiracije za istu u svakoj aktivnosti su osnovne potrebe dece.
Oponašaju vaše ponašanje
Deca preslikavaju vaše ponašanje. Bes, tugu, nezadovoljstvo – čitaju sa vas kao skeneri i preslikavaju je na sebe. Ako je dete nezadovoljno, zapitajte se šta nije u redu unutar vaše porodice. Razgovarajte sa detetom, pomozite mu, a zatim istražite uzrok i rešite probleme zajedno sa partnerom.
Izvor: Novosti Magazin
Komentari (0)