Većina ljudi se izuzetno raduje žurkama, intimnim večerama, pikniku, roštiljanju kod prijatelja. Međutim, ukoliko imate osetljiv stomak, u velikom broju slučajeva smišljaćete razloge kako da odbijete primamljive pozive, a sve zbog toga što vas to asocira na bolove u želucu ili napad dijareje.
Međutim, ne morate sve vreme da se hranite isključivo kod kuće, zato što imate osetljiv stomak. Uz malo planiranja i razmatranja određenih činjenica, uživaćete u obroku sa prijateljima i dragim osobama, bez doživljavanja trauma zbog vašeg osetljivog želuca.
Planirajte unapred
Ukoliko planirate da idete u restoran sa prijateljima, nemojte da vam bude neugodno da dugo gledate jelovnik i birate šta biste mogli pojesti. Konsultujte se i sa konobarom ukoliko niste sigurni koje namirnice se nalaze u određenom jelu.
Ako ste pozvani kod prijatelja na roštilj, nemojte preterivati sa količinom hrane jer nekada i to može biti uzrok stomačnih problema. U tom slučaju prezalogajite nešto kod kuće pre nego što krenete.
Lekovi protiv dijareje svakako mogu biti od velike pomoći, ali ih nemojte koristiti bez prethodne konsultacije sa lekarom.
Otkrijte šta je uzročnik dijareje
Kako bi otkrili koja hrana konkretno uzrokuje dijareju vodite dnevnik ishrane. Stoga kada imate napad dijareje pogledajte šta ste sve jeli i koja bi namirnica mogla da bude uzročnik. U nekim slučajevima i količina uzrokuje proliv, pa zabeležite i kvantitet unete hrane (barem otprilike).
Kod svakoga „okidači“ mogu biti različiti, ali poznato je da određene grupe namirnica uzrokuju stomačne probleme, gasove, dijareju: mlečni proizvodi, masna hrana, začinjena, namirnice koje sadrže veštačke zaslađivače i naročito jako kalorična i pikantna hrana.
Osim toga i određene vrste pića mogu biti uzročnici problema sa stomakom. Pića koja sadrže alkohol kao i kofein mogu da uzrokuju dijareju. Ne treba zaboraviti ni činjenicu da se kofein nalazi u čaju, gaziranim napicima, te i to treba izbegavati. Pokušajte da izbegnete ove napitke i sigurno ćete se mnogo bolje osećati.
Kako se hraniti?
Osim što treba da vodite računa šta treba da izbegavate, treba da znate i koje vam namirnice prijaju. Takođe, vodite računa da jedete polako, jer kada halapljivo jedete udišete više vazduha, što dovodi do nadimanja i pojave gasova. Dobro sažvaćite hranu, jer će želudac lakše variti dobro usitnjenu hranu.
Nemojte preskakati obroke, kako bi kasnije sve nadoknadili. Do vremena kada konačno sednete za sto bićete toliko gladni da je logično da ćete pojesti mnogo više nego što ste mislili. Obroci u tačno određeno vreme regulišu probavu i na taj način izbegavate obilne obroke koje će vam teško pasti.
Ukoliko ipak, i pored svih predostrožnosti i dalje imate probleme sa stomakom, posetite lekara koji će vas ukoliko proceni da je potrebno uputiti na detaljnije preglede i analize.
Komentari (0)