Prevrćete se, pokrivate, otkrivate, menjate jastuke, ali san vam iz dana u dan sve teže dolazi na oči. Ovo je uobičajen problem većine ljudi, a prema istraživanju Klivlendskog univerziteta jedna od 10 osoba bukvalno se bori sa insomnijom.
Ne pijte kafu kasno po podne, ne vežbajte uveče, neka vam je spavaća soba provetrena, a posteljina čista i udobna. To su osnovna pravila za dobar san. Ipak, otkrićemo vam još nekoliko:
Podesite alarm za odlazak u krevet
Osim za buđenje, bilo bi dobro da podesite i alarm za odlazak u krevet. Kad čujete budilnik, počnite da usporavate tempo. Odvojte 20 minuta za pripremanje užine ili garderobe za decu za sutrašnji dan, zatim 20 minuta provedite u kupatilu (tuširajte se, operite zube, sredite veš…), a zatim još 20 minuta posvetite relaksaciji – pročitajte nešto ili pogledajte kratko TV.
Ne razmišljajte o brigama pred spavanje
Eksperti su saglasni da su depresija i anksioznost glavni uzročnici lošeg sna, a brige preko dana proživljavaju se i noću. Idelano bi bilo da pred spavanje sve brige izbrišete iz glave, ali se ne opterećujte i ne paničite ako to ne uspevate. Predveče se opuštajte, ne pravite planove, ne razmišljajte šta ćete sutra kuvati, kupiti u radnji… Neka vam mozak bude „isključen”.
Probajte da brojite
Brojite od 300 unazad. Verovatno će vam taj „posao” toliko okupirali misli da nećete ni misliti na stresne događaje. I lakše ćete zaspati.
Ustanite pola sata ranije
Bez obzira što planirate da ustanete u 7 sati, navijte sat da vas budi u 6.30. Bićete pospani tokom prepodneva, ali ovo je najadekvatniji način da „resetujete” svoj unutrašnji časovnik. On govori organizmu da ne može da nadoknadi san ujutru, već da se pripremi za raniji počinak uveče.
Ne brinite ako ne zaspite odmah
Ako zaspite istog sekunda kada spustite glavu na jastuk – to nije dobar pokazatelj. Ukoliko se to dešava često, znači da patite od hroničnog nedostatka sna koji vas tera da se „komirate” čim legnete. Idealno je da lagano utonete u san, između 15 i 25 minuta od momenta kad legnete u krevet.
Na spavanje samo kad ste umorni
Ne terajte sebe da legnete u krevet, iako vam se ne spava. Bez obzira što je već ponoć, a ustajete za manje od sedam sati – osluškujte organizam. Umesto da se valjate po krevetu, ustanite, uradite nešto opuštajuće i vratite se u krevet kada osetite umor. Ako vam naredni dan bude zamoran zbog malo sna, sledeća noć će sigurno biti bolja.
Komentari (0)