Televizoru nije mesto u bebinoj sobi. Ne postoje izgovori kojima biste objasnili zbog čega je TV završio u sobi mališana, kažu psiholozi.
Dete u proseku gleda televiziju tri sata dnevno, iako psiholozi savetuju da deca ne treba da gledaju TV više od dva sata na dan, a bebe mlađe od dve godine ne treba da gledaju televiziju uopšte.
– Ako je vaše dete mlađe od dve godine, najbolje bi bilo da gledanje televizijskog programa svedete na minimum. Ako ipak to dozvolite, neka to budu periodi od po 15 minuta. Starijim mališanima možete dozvoliti da gledaju televiziju najviše dva sata dnevno, ali neka to bude program pažljivo odabran za njihov uzrast. Ipak, za razvoj psihomotorike deteta nezamenljivo je da se ono što više igra, a ne da sedi ispred televizora – objašnjava psiholog Radmila Grujičić.
Istraživanja pokazuju da deca koja gledaju nasilje na televiziji češće ispoljavaju agresivno ponašanje.
Deca koja gledaju nasilje na televiziji češće ispoljavaju agresivno ponašanje
Birajte jednostavne emisije koje će inspirisati vaše dete da pravi zvuke, izgovara reči, peva ili pleše. Kada se emisija koju ste odabrali završi, isključite TV da bi dete prešlo na sledeću aktivnost.
Televizor nikako nemojte držati u detetovoj sobi i obavezno ga isključujte za vreme obroka.
Mnogi roditelji u televiziji nalaze zamenu za bebisiterku, ali kada ostavite dete da gleda TV isuviše dugo, šaljete mu signal da vas ne zanima šta ono gleda.
Ako možete, peglajte veš ili obavljate neki drugi posao u toj sobi tako da možete da radite i da gledate. Onda gledanje televizije postaje aktivnost u kojoj i vi i vaše dete možete da uživate i kvalitetno provedete vreme, istovremeno saznavajući nešto novo.
Komentari (0)