Pred polazak u prvi razred, strah i nelagodnost o adaptaciji deteta u prvom razredu je prisutna kod većine roditelja. Pojedini strahuju da li dete ima dovoljno znanja (da li zna slova, brojeve…), a pojedini kako će se uklopiti u vršnjačku grupu.
Svako dete se na školu adaptira svojim tempom
Ono što često previđamo kao roditelji je da škola upravo služi tome, dakle da dete dođe do novih saznanja i postane socijalno veštije nego pre polaska u školu. A prvi razred je sam početak tog procesa, adaptacije dece na novu sredinu, drugare, učiteljicu i nova pravila ponašanja. U ovom izazovu zvanom ”prvi razred” pojedina deca se adaptiraju i osećaju prijatno već kroz par dana, a kod drugih je to duži proces što je sasvim očekivano i opravdano.
Strpljenje u prvom razredu neophodno i roditeljima
Zadatak roditelja je da ne pritiska dete, ne zahteva od njega previše na samom početku i bude u kontaktu sa učiteljicom kako bi zajedničkim snagama detetu olakšali početak školovanja. Ako znamo da je svima u cilju da dete školu shvati kao lepo iskustvo, učenje kao želju za saznanjem a ne moranje, a druženje u školi kao nešto čemu se raduje, imaćemo u vidu da je potrebno uložiti strpljenje.
Učiteljica Tatjana Hadžić: Ovako izgleda emotivna i socijalna zrelost đaka prvaka
Razgovarali smo sa učiteljicom Tatjanom Hadžić iz Novog Sada koja iza sebe ima skoro trideset godina iskustva rada u školi. Želeli smo da znamo koji su sve kriterijumi po kojima ona procenjuje da li je dete u potpunosti spremno za školu. Perspektiva učiteljice koja sa grupom dece svakodnevno provodi puno vremena je prilično kompleksna i daje nam do znanja na koje sve aspekte ona obraća pažnju u kontaktu sa njima.
Po njenim rečima đak prvak bi trebao da zna da verbalizuje svoje želje i potrebe, da zna da odgovori potpunom rečenicom, da zna da ponovi i prenese jednostavne poruke, opiše događaj iz vrtića… Kada je emotivna zrelost u pitanju, učiteljica Tatjana smatra da je u ovom periodu potrebno da dete ima kontolu nad emocijama i rečima rešava probleme na koje nailazi. Osim toga, da ne plače ako je mala povreda u pitanju i da zna šta znači igrati se poštujući pravila igre.
Što se samostalnosti tiče, Tatjana smatra da je veoma važno da se dete u potpunosti samostalno oblači, vezuje pertle i obavi sve higijenske zahteve.
Šta bi dete trebalo da nauči pre škole
O segmentu koji najviše brine roditelje, a to je šta dete treba da zna od školskog znanja pre polaska u školu, ona kaže da je poželjno da prepoznaje barem neka slova, da zna brojeve do deset, zna da crta, boji bez prelaska linija, seče oblike makazama, da zna da drži pravilno olovku i razume prostorne odnose. Osim toga, ono što učiteljima olakšava rad, a i daje im volju jeste zainteresovanost dece. Po Tatjaninim rečima, važno je da je detetu barem nešto interesantno i drži mu pažnju.
Sve što nije bilo naučeno pre škole biće savladano ako je školska sredina podsticajna
Roditelji čije najstarije dete sada kreće prvi put u školu mogu se osećati uplašeno zbog svih ”zahteva” koje škola stavlja pred njihovo dete. Utešna poruka od učiteljice Tatjane za roditelje je da se sve navedeno savlada i postigne kroz kvalitetan rad sa decom koji podrazumeva mnogo ljubavi, discipline, prisutne šale i pozitivnog školskog okruženja.
Nove generacije dece sporije i nemotivisane
O tome da li se nove generacije dece razlikuju od onih pre deceniju i više, naša sagovornica nam daje pozitivan odgovor, ali nažalost sa komentarom da su nove generacije sporije, da imaju slabija postignuća, manjka im inicijativa, potrebno im je stalno ponavljati iste informacije i žele sve na gotovo. Osim toga, Tatjana kaže da problemi leže i u stavu tela, ”mlitavom” sedenju, lošoj pažnji, nezainteresovanosti, manjku motivacije, nedovoljnoj verbalnoj veštini i problemima u pravilnom izgovaranju glasova.
Prvi razred je jedan od najvećih događaja u detinjstvu. Deca zauvek pamte svoju učiteljicu, a drugari iz nižih razreda neretko postaju prijatelji za ceo život. U toku prve četiri godine od malih zbunjenih prvačića ona postaju velika deca pred pubertetom. Iako stresne, budite svesni da ih čekaju jedne od najlepših godina u odrastanju.
Foto: Freepik
Komentari (0)