Britanski naučnici smatraju da bi trebalo redukovati količinu šećera u hrani za bebe, a roditelji bi sasvim maloj deci trebalo da ponude hranu s više povrća, da bi se kod njih sprečio razvoj želje za slatkišima.
Naučnici s britanskoga Kraljevskog koledža za pedijatriju i zdravlje dece smatraju da bi roditelji deci trebalo da ponude i namirnice gorkog ukusa jer bi na taj način doprineli zaštiti njihovih zuba, a zaštitili bi ih i od moguće gojaznosti. Smanjenje gojaznosti među decom prioritet je u svim delovima Velike Britanije. Engleska i Škotska obvezale su se da će do 2030. taj broj prepoloviti.
Pravilno označavanje namirnica koje sadrže velike količine šećera i masti važan su deo tog procesa, naročito nakon uvođenja poreza na zaslađene napitke u Engleskoj 2018. godine.
U izveštaju stoji da bi vlada trebalo da uvede obavezna ograničenja, kada je posredi količina šećera u namirnicama. To se odnosi i na šećer sadržan u voću te u hrani za decu.
Foto: Fotolia
Nadalje, u izveštaju se preporučuje da sasvim maloj deci ne treba nuditi slatke napitke. Umesto toga, ona bi trebalo da konzumiraju šećere u prirodnom obliku, na primer u svežem voću, mleku ili putem nezaslađenih mlečnih proizvoda.
Prof. Meri Fjutrel, vođa istraživanja o ishrani dece s Kraljevskoga koledža za pedijatriju i zdravlje dece ukazuje na to da proizvodi namenjeni sasvim maloj deci neretko sadrže visok procenat voća ili slatkog povrća.
Upozorava i na to da “pasirana ili tečna hrana za sasvim malu decu u kesicama takođe sadrži visok udeo šećera” te dodaje da dete “koje hranu konzumira direktno iz vrećice kasnije teže nauči da jede kašikom”.
“Premda na ambalaži hrane za bebe može biti oznaka o tome da ne sadrži šećere, moram upozoriti da i šećer iz voća utiče na razvoj zuba i na metabolizam”, kazala je prof Fjutrel.
Brokoli i spanać
Ona podseća da deca više vole slatke ukuse, ali da roditelji ne bi trebalo da ih podstiču na to da često konzumiraju slatku hranu i slatkiše.
“Bebe nisu nesklone isprobavanju različitih ukusa, ako im se oni ponude. Važno je upoznati ih s raznim ukusima, među kojima su i brokoli i spanać, koje bi deca trebalo da jedu od malih nogu”, smatra prof. Fjutrel, dodajući da bi roditelji trebalo da se informišu o tome na koji način prevelika količina šećera utiče na razvoj dečjeg organizma.
“Višak šećera u namirnicama jedan je od vodećih uzroka propadanja zuba. Čak 23 odsto britanskih petogodišnjaka ima probleme sa zubima, a previše šećera može doprineti tome da deca postanu gojazna”, kaže prof. Fjutrel.
Po preporuci Britanskog savetodavnog odbora za ishranu, šećer ne bi smeo da čini više od pet odsto dnevnog unosa energije za decu od dve ili više godina, a još manje za decu mlađu od dve godine.
Ali, rezultati ankete o ishrani upućuju na to da prosečan dnevni unos šećera kod dece između šest meseci i tri godine iznosi čak 11,3 odsto, što je dvostruko više od preporučene količine.
Podaci britanskog Zavoda za javno zdravstvo pokazali su da proizvodi od sušenog voća sadrže najveću količinu šećera, a često se prodaju kao zdravi obroci.
Izvor: N1info.com
Komentari (0)