Čini se da suplementi koji sadrže cink i folnu kiselinu ne povećavaju plodnost muškaraca, otkriva novo istraživanje, prenosi portal Health24.com. Uprkos tvrdnjama, ovi dodaci ne povećavaju stopu trudnoće, broj spermatozoida ili funkciju sperme, navode istraživači.
– Naši rezultati ukazuju na to da ovi dodaci ishrani imaju malo ili nimalo uticaja na plodnost i mogu čak da izazovu blage gastrointestinalne tegobe – rekao je istraživač Enrike Šisterman u saopštenju Nacionalnog instituta za zdravlje dece i ljudski razvoj „Eunice Kennedy Shriver”, koji je ogranak Nacionalnog instituta za zdravlje Sjedinjenih Američkih Država.
Ispitivanje je sprovedeno na više od 2300 parova iz SAD koji su planirali da leče neplodnost. Nasumično su muškarcima davali tabletu koja sadrži cink i folnu kiselinu ili placebo.
Foto: Pixabay
Broj ostvarenih trudnoća nije se mnogo razlikovao kod muškaraca koji su dobili suplemente i muškaraca koji su uzeli placebo. Među muškarcima koji su uzimali suplemente bilo je 404 ostvarene trudnoće, a među muškarcima koji su uzimali placebo bilo je 416 začeća, objavili su istraživači.
Kada je reč o kvalitetu sperme, on je bio sličan između dve grupe. Međutim, procenat oštećene DNK u spermi bio je veći u grupi muškaraca koji su uzimali suplemente (30%) nego u grupi s placebom (27%). Istraživanja su povezala visoku stopu oštećene DNK u semenoj tečnosti s neplodnošću.
Muškarci koji su uzimali suplemente s dodatkom cinka i folne kiseline takođe su prijavili veću nelagodnost u stomaku, mučninu i povraćanje.
Izveštaj je objavljen u zvaničnom časopisu američkog medicinskog udruženja „Journal of the American Medical Association”.
Komentari (0)