Današnje roditeljstvo nosi nove izazove
Novo doba u kome žena želi da bude poslovno uspešna, ali i orijentisana na porodicu pravi je izazov. Zbog potrebe da se karijerno ostvare, finansijski postanu potpuno nezavisne i ostvare se u različitim ličnim životnim poljima – godine u kojima se današnje žene odlučuju za majčinstvo promenjene u odnosu na ranije generacije, te mnoge žene svoje prvo dete dobijaju između 30. i 40. godine života.
Foto: Youtube screenshot
Pre ili kasnije – svako se nađe u ”sendviču”
Ono što je specifično za majčinstvo u ovim godinama, nije samo usklađivanje roditeljske i poslovne uloge, već i postojanje velike šanse da ove majke u jednom periodu odrastanja svoje dece preuzeti ulogu brige i o svojim ostarelim roditeljima. Ako imaju sreće, barem dok su deca mala, njihovi roditelji će biti dovoljno vitalni da im se nađu kada im je potrebno, ali za godine koje prestoje, i kada deca porastu ali i dalje budu zahtevala emotivnu, finansijsku i svaku drugu podršku, teško je očekivati da baš sve bake i deke ostanu sasvim vitalne. Najčešći slučaj je da se današnja generacija mama nađe u jednom trenutku u ”sendviču” između dece o kojima brine i ostarelih roditelja kojima je potrebna njihova stalna pomoć.
O kome sve brinu pripadnici sendvič generacije?
Ako kao roditelji dece koja nisu još uvek samostalna, brinete još o jednom ili oba roditelja, po definiciji nalazite se u ”tradicionalnom” sendviču. Međutim, ako se nekim slučajem, u zavisnosti od vaših godina (da li imate 40, 50 ili 60), nađete u situaciji da pored svojih roditelja, dece, brinete o unučićima (ako ste stariji), ili i o vašim bakama i dekama (ako ste mlađi), onda se nalazite u takozvanom ”klub” sendviču – dodatno otežanoj situaciji za vas. Ako se tome pridoda potencijalna briga o roditeljima vašeg partnera, trenutnim izazovima i usklađivanjima uloga, vlastitih i tuđih potreba nema kraja.
Od brige do finansiranja – šta sve pružaju pripadnici sendvič generacije?
U periodu kada deca zahtevaju stalan nadzor, brigu, otvorene razgovore, roditelji šetnje, kupovanje lekova, vođene na kontrole, pripadnici sendvič generacije najčešće se i na poslu nalaze na veoma izazovnim pozicijama i treba da opravdaju svoje dugogodišnje iskustvo, i sve u svemu, od njih se puno očekuje. Možemo slobodno reći da je ova generacija u ”najboljim godinama”, te je rastrzana sa svih strana. Što se finansija tiče, u našoj kulturi, najčešće pripadnici ove generacije pomažu ostarelim roditeljima, ali i veoma dugo finansiraju svoju decu dok ona ne postanu finansijski potpuno nezavisna.
Foto: Youtube screenshot
ŠTA JE VAŽNO DA ZNATE?
Ako pored brige o drugima, brinete i o sebi – dajete sjajan primer svojoj deci
Pripadnicima sendvič generacije briga o starim roditeljima je nešto za šta svakako nisu mogli biti pripremljeni, a biti roditelj svojim roditeljima je težak životni trenutak. Ono što je veoma izazovno je odgovoriti na pitanje –
kako biti dovoljno dobar za sve? Na sve strane imate stalne zahteve, ponekad ”korisnici” nisu zadovoljni, a vas preplavljuje stalni osećaj krivice. Ovo ne mora biti slučaj, ali jeste najčešći, i dugoročno nije održivo da se osećate i ponašate na ovaj način. U ovom veoma stresnom periodu, neophodno je da se nađete i najmanju dozu vremena za sebe i svoje potrebe.
Ukoliko to ne budete u stanju da uradite, izazovi na koje nailazite će vas u jednom trenutku ”smrviti”, postaćete od manje pomoći svima oko sebe, jer će se posledice stresa i umora neminovno odraziti na vaše psihičko i fizičko zdravlje.Brigom o sebi dajete i svojoj deci dobar primer zrelog ponašanja u teškim životnim situacijama, i očuvanja svog zdravlja. Samo zdravi možete pomoći i drugima. Svakako to nije lako, nečega se svakako morate odreći jer dan ne traje 36 sati, ali bi bilo dobro da pronađete onaj minimum vremena za sebe, pa barem to bilo povremeno piće sa prijateljem na kojem ćete pričati o problemima sa kojima se borite.
Foto: Youtube screenshot
Najčešći osećaj žena koje se nađu u ovoj situaciji je da imaju osećaj nepravde, da ih niko ne razume, da im je najteže, a povrh svega osećaju se kao žrtve. Frustracija što imaju osećaj da je sve van njihove kontrole i da svi očekuju više nego što mogu da pruže. Ono što je važno da znate je da vi postavljate granice prema drugima ali i menjate odnose sa drugima oko vas kada je potrebno. Vi zaista jeste tu za vašu decu, i dali biste sve za njih, ali da li im zaista morate postavljati da jedu iako imaju 12 godina? Ovo je samo jedan primer kako možete da kroz težak period u kome se nalazite učinite i da drugi oko vas u tom periodu sazru, a ne da se prosto mirite sa svojom teškom sudbinom. Angažujte bliske ljude oko sebe, decu u onim segmentima gde mogu biti samostalna (a možda nisu bila do tada bila), supruga, bliske prijatelje. Ako vam finansije dozvoljavaju, pronađite nekoga ko će vam pomoći u brizi oko roditelja ili pokućstva. Ukoliko sami ne možete da nađete izlaz iz situacije u kojoj ste se našli, deluje vam da ništa ne može da se promeni, razmislite o tome da pričate sa stručnjakom (psihologom, psihoterapeutom) koji će vam svakako pomoći da ovu životnu krizu lakše prebrodite. Ne čekajte da postanete zaista depresivni da biste potražili stručnu pomoć.
Nije sve tako crno – šta su dobre strane ovog životnog perioda?
Osećaj da ste drugim najbližim osobama od velike pomoći je neprocenjiv. U teškim životnim okolnostima odnosi sa članovima porodice mogu biti veoma intenzivni, ali mogu i da vas veoma zbliže. Da biste odnose održali što boljim, pobrinite se i o svojim potrebama, i to ne krijući, već tako da i drugima oko vas bude jasno da ste i vi važni, iako niste ni stari, ni bolesni.
Komentari (0)