Život bez glutena kod nas je proslavio Novak Đoković, kada je obznanio da deo uspeha u tenisu duguje i izmenjenom načinu ishrane. Nutricionistkinja Jagoda Jorga, profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu, kaže da ishrana bez glutena, koju prema anketama u SAD sprovodi čak 25 odsto ljudi, nema uporište u nalazima o raširenosti pojave nepodnošenja ove vrste belančevine.
– Prava glutenska enteropatija poznata i kao celijakija (hronično zapaljensko oboljenje tankog creva, op.a.) prisutna je kod jedan do dva odsto ljudi, dok blaže oblike alergije ima nekih šest odsto, znači veoma daleko od broja onih koji to danas u svetu praktikuju – kaže Jorga.
Za ljude koji sumnjaju da imaju takav problem, kaže ona, adresa je internista ili gastroenterolog, i pouzdan način dijagnostike.
– To svakako nisu testovi intolerancije koji su rašireni i kod nas i koji nemaju mogućnost da utvrde takvu pojavu – izričita je Jorga.
Prava glutenska enteropatija poznata i kao celijakija
Gluten je inače obavezna belančevina u gotovo svim žitaricama osim pirinča, gde je to orizenin. U teoriji, glutena nema u kukuruzu i ovsu (ili zobi kako je kod nas poznat). Glutena ima i u mnogim proizvodima gde se dodaje skrob, kao supe iz kesica, sosovi i pudinzi.
– Ishrana bez glutena nije jeftina i ima smisla i naučnog opravdanja isključivo kod osoba kod kojih je utvrđena dijagnoza, jer će ih to spasti drugih nutritivnih deficita, zaostajanja u razvoju i rastu, mnogobrojnih tegoba. Kod ostalih, to je pitanje praćenja trendova i mode, što zahteva drugu vrstu stručne i opuštenije analize – kaže Jorga.
Za većinu nas treba da bude zadatak da smanjimo unos žitarica, bilo kojih, kaže nutricionistkinja.
Egzotično ne znači zdravo
Egzotične zamene za namirnice koje sadrže gluten kao kvinoa (drevna južnoamerička žitarica) i slično nisu prave zamene niti ih medicina kao takve prepoznaje – tvrdi Jorga.
– To su silom prilika bili izvori kalorija za narode koji nisu mogli ili nisu znali da gaje žitarice. Kad je nešto egzotično, nikako ne znači da je i zdravo, niti postoji razlog da osobe koje nemaju celijakiju ili alergiju na gluten izbacuju iz ishrane pšenicu ili neku drugu žitaricu – kaže ona.
Komentari (0)