I mama vas je upozoravala da se ispravite? Ne bez razloga. Loše držanje može dovesti do hroničnog bola u leđima i vratu. Može biti i uzrok neprestane glavobolje, te simptoma artritisa i umora. Dr. Gerard Clum, iz Svetske federacije kiropraktičara objašnjava kako popraviti držanje.
1. Pogledajte kako stojite.
Kako izgleda normalno držanje? Stanite sa strane velikog ogledala u kojem se vidi odraz celog tijela. Okrenite glavu kako bi videli stav koji ste zauzeli. Ako je držanje normalno trebali bi povući zamišljenu ravnu liniju od uha do kuka, koljena i centra skočnog zgloba.
Kad sednete? Stopalima na podu gurnite zadnjicu sasvim do kraja stolice tako da vam leđa u potpunosti podupire naslon, a težina vam se ravnomerno raspoređuje na oba kuka. Zatim ramena gurnite sasvim nazad tako da preuzmu napetost s mišića vrata.
2. Upoznajte se sa simptomima
Isprva loše držanje uzrokuje tek umor i glavobolje, ali s vremenom ukočenost mišića leđa i vrata može uzrokovati hronični bol.
Većina ljudi prve simptome koji su posledica lošeg držanja oseti na mišićima oko baze vrata i u blizini lopatica. Ne naučite li popraviti držanje mogli bi imati ozbiljnih problema kasnije u životu.
Godine nepravilnog držanja mogu doslovno promeniti kost što može dovesti i do simptoma artritisa. Moguće su i pojave mišićne iritacije, problema s krvotokom u vratu, te bol u ruci i nozi.
3. Poduzmite ozbiljne promene
Jedan od najboljih načina za popravljanje držanja je izbegavanje predugog zadržavanja u jednoj te istoj pozi dok sedite ili stojite. Radite za stolom u kancelariji svakih pola sata se ustanite i prošetajte unaokolo. Pobrinite se i da je kompjuter ispravno postavljen – ekran u nivou očiju. I tastatura treba biti postavljena tako da ne pate ramena.
Osim toga učvrstite mišiće središta tela – trbušnjake. Oni su nužni za podupiranje kičme i dobro držanje.
4. Razgovarajte s profesionalcem
Muči li vas hronični bol nastao zbog lošeg držanja ne prolazite kroz to sami. Snimite kičmu i razgovarajte s fizijatrom. Pitajte ga da vam preporuči određenu vrstu terapije, kiropraktičara ili masera.
Isto može postupiti i osoba koja još nema hronične bolove. Ona je u boljoj poziciji jer može na vreme sprečiti ozbiljnije probleme od glavobolje. Imajte na umu da debljanje ili mršavljenje kao i trudnoća mogu uzrokovati promene na sistemu mišića i kosti.
Ukratko da sažmemo glavne savete: Rastežite se tokom dana, češće prošetajte te potražite mišljenje stručnjaka.
Komentari (0)