Ako je panj suviše veliki da biste ga izvadili, pretvorite ga u saksiju i posadite cveće. Sekirom napravite udubljenje širine i dubine najmanje 20 cm, pazite da spoljna ivica ostane široka makar 7 cm. Bušilicom napravite rupu za odvod vode. Na dno izdubljenog panja postavite krupan šljunak, sipajte zemlju i posadite biljke.
Uz visoko i suvo stablo možete da posadite puzavice poput bršljana i paviti, a prostor oko drveta ukrasite cvećem. Osušeno stablo može da bude stub za kućicu ili pojilište za ptice. Ako je panj niži od 60 cm, ofarbajte ga i pretvorite u stočić u dvorištu ili posadite žbun Juniperus “Old Gold”, koji će ga za nekoliko godina potpuno prekriti.
Staro drvo je i odličan materijal za ekološku trim stazu u bašti. Pomoću električne testere isecite deblo na pravilne kružne ploče debljine oko 5 cm i premažite ih sredstvom za zaštitu drveta i lakom.
Kada se osuše, obeležite prostor za stazu, pa na označenoj površini iskopajte sloj zemlje dubine 8 do 10 cm. Stazu prekrijte glinom ili plastičnom folijom zbog hidroizolacije. Preko toga stavite sloj peska, zatim poređajte osušene drvene ploče, trudeći se da budu što bliže. Kombinujte manje i veće delove da dobijete zanimljvu šaru. Kada formirate stazu, proverite da li su se ploče na istoj dubini. Prostor između drvenih kolutova popunite šljunkom ili sitnim belim kamenjem.
Komentari (0)