Godine ne možemo da zaustavimo, ali njihovo dejstvo možemo da ublažimo. Jedan od načina je posredstvom pravilne ishrane, a postoji nekoliko korisnih dodataka ishrani za starije od šezdeset godina.
Kalcijum: Većina žena kroz ishranu ne unosi dovoljno kalcijuma. Odaberite proizvod sa malo dodatog magnezijuma, koji je takođe potreban za jake kosti. Starije žene koje se nedovoljno izlažu suncu trebalo bi da izaberu proizvod sa dodatim vitaminom D. Kalcijum može da izazove probavne smetnje, pa ga je najbolje uzimati u obliku tableta za žvakanje, i to uveče.
Ulje lanenog semena je dobar izvor omega-3 masnih kiselina. Dostupno je u kapsulama i odlično je rešenje za one kojima ne prija riblje ulje.
Beli luk: Istraživanja ukazuju na povoljan uticaj belog luka na snižavanje nivoa holesterola u krvi, posebno na loše vrste holesterola koji začepljuje arterije. Dnevno bi trebalo da jedete čen belog luka. Uzimajte ga u kapsulama, kako ne biste imali neprijatan zadah i postali osoba koju će prijatelji da izbegavaju.
Ginko biloba: Ginko ima blago dejstvo „razređivanja krvi”, poboljšava cirkulaciju, te povoljno utiče na mentalni zamor, nedostatak energije i pamćenje. Neki oboleli od tinitusa (poremećaj sluha) primetili su da im ginko biloba pomaže. Ova biljka može da izazove krvarenje iz nosa i ne treba je koristiti ako uzimate lekove za razređivanje krvi.
Đumbir: Može da ublaži bolove izazvane artritisom. Često se koristi za razlaganje sluzi i ima okrepljujuća svojstva. Takođe je dobar lek protiv mučnine, a lako ga možete uključiti u ishranu.
Glukozamin-sulfat: Prirodno nastaje u telu i učestvuje u stvaranju hrskavice. Postoje čvrsti dokazi da uzimanje 1.500 mg glukozamin-sulfata dnevno pomaže očuvanju hrskavice, i nekim ljudima umanjuje artritične bolove identično delotvorno kao ibuprofen, ali sa manje neželjenih propratnih pojava. Većina dodataka ishrani koji sadrže glukozamin-sulfat dobijena je iz ljuskara i sadrži šećer, zbog čega nisu pogodni za dijabetičare.
Komentari (0)