Izbor hrane često je određen trenutnim emocionalnim stanjem, ali važi i obrnuto – hrana koju jedemo utiče na raspoloženje, zbog čega stručnjaci smatraju da je povezanost ishrane i depresije potcenjena.
Brojni su elementi ishrane i prehrambenog ponašanja koji se povezuju s depresijom, jer depresija može biti posledica kliničkog manjka nekih vitamina, posebno vitamina B-grupe, ali je veoma važno utvrditi kakva bi ishrana mogla da utiče na razvoj depresije kod osoba adekvatnog nutritivnog statusa.
Neuroni međusobno komuniciraju putem neurotransmitera, koje većina lekova za depresiju reguliše, navode stručnjaci i dodaju da je serotonin neurotransmiter, čiji je nivo moguće povisiti obilnim unosom ugljenih hidrata.
Takođe, brojne studije su ukazale na korisno dejstvo unošenja omega-3 višestruko nezasićenih masnih kiselina.
Kineska medicina, između ostalog, navodi beli luk kao dobar lek za depresiju, a stari Egipćani su verovali da so stimuliše strast, da luk uspavljuje, a da kupus leči mamurluk.
Ono što stručnjaci preporučuju osobama s depresijom i niskom tolerancijom stresa je mediteranska prehrana, koja obuhavata obilje svežeg voća i povrća, mahunarke, bademe i orahe, maslinovo ulje, ribu, morske plodove i male količine crvenog mesa.
Lekari navode da je pogrešna pretpostavka da jedna specifična namirnica može da reši depresiju, iako se često može čuti da čokolada leči depresiju što nije tačno.
Prema njihovim rečima, istina je da čokolada ili banana različitim mehanizmima mogu uticati na raspoloženje, ali je potrebno svaku namirnicu posmatrati u kontekstu sveukupne ishrane.
Stručnjaci su takođe utvrdili da manjak vitamina D može dovesti do veoma niskog nivoa kalcijuma u krvi, a onda se kao jedan od simptoma javlja i depresija, dok su novija istraživanja pokazala da i loš status vitamina E i cinka povećavaju rizik od depresije.
Raspoloženje utiče na ishranu, ali i ishrana utiče na raspoloženje
Kantarion se veoma često koristi u lečenju depresije, jer utiče na nivo serotonina, hormona zaduženog za raspoloženje, ali se on ne sme kombinovati s lekovima niti ga treba koristiti kod težih oblika depresije, jer umanjuje delovanje antidepresiva.
Lekari svima koji se bore sa depresijom preporučuju redovno bavljenje fizičkim aktivnostima, jer se tada luči veća količina endorfina koji podstiče dobro raspoloženje.
Naučnici su utvrdili da učestalost depresije nije veća među gojaznim osobama nego među onima s poželjnom telesnom masom, ali među pojedincima koji su u procesu lečenja gojaznosti, učestalost tog obolenja je češća nego kod drugih.
Takođe je potvrđeno da se depresija kao komplikacija gojaznosti javlja ne samo kod odraslih, nego i među decom i adolescentima, a ustanovljeno je da se na nju utiču i godišnja doba – krajem jeseni i početkom zime simptomi su izraženiji, a povlače se u proleće kada dani postaju duži.
Komentari (0)