Novi Sad - Dok se ne završi centralna kuhinja ”Radosnog detinjsta” zaposleni u kuhinji će i dalje morati da daju sve od sebe, kako bi obroci deci stizali na vreme, a pri tome je najbitnije da oni budu kvalitetni.
Direktor ove ustanove Borislav Samardžić kaže za Dnevnik da će, kada bude gotova kuhinja, deca imati bolju hranu, nego u hotelu.
– Plan je da se, kada bude proradila nova centralna kuhinja i za doručak pravi hrana kao kod kuće- objašnjava Samardžić. – Tako bi deca dobijala zdrava peciva, pite, proju, što sada nije moguće, jer su dve kuhinje u kojima se trenutno pravi hrana male za ovoliki broj dece.
Navodi da zaposleni u kuhinji poklanjaju značajnu pažnju kvalitetu ishrane dece. Kaže, da su učinjeni napori da se obezbedi što potpunija primena pravilnika o normativima ishrane dece u ustanovama za decu.
- U objektima Centralne kuhinje, tokom godine pripremana su svakodnevno po tri obroka, u proseku 10.627 doručaka, a ručkova i užina prosečno 9.793. Ovo je iznad kapaciteta opreme i prostora, što se najviše odražavalo na ispravnost opreme, čija se starost kreće između 19 godina u kuhinji “1” i 30 godina u kuhinji “2”. Takav način rada iziskuje nadljudske napore u samom procesu rada, jer kvar samo jednog uređaja znatno remeti redovan proces rada. Kuhinja momentalno radi sa 50 odsto kapaciteta više od projektovanog, što veoma haba postojeću opremu, kao i ljudstvo – priča sagovornik i dodaje da zbog toga dolazi do prenaprezanja radnika i čestih profesionalnih oboljenja, pa čak i povreda.
Prema njegovim rečima, Zavod za higijenu Instituta za zaštitu zdravlja svakodnevno, nenajavljeno, uzima uzorke obroka iz centralne kuhinje i iz objekata Predškolske ustanove i analizira biološke i energetske vrednosti obroka. Isto tako Komisija redovno utvrđuje mesečni jelovnik, razmatra primedbe sa terena i predlaže mere za korekciju ishrane dece.
– Problem prostora uslovljava uprošćavanje jelovnika što se direktno odražava na kvalitet ishrane. Rešenje problema sa prostorom i uređaja se nazire od sledeće školske godine, kada mega kuhinja bude gotova -predočava Samardžić. Inače, HASAP standard u službi ishrane je implementiran već godinu dana. Ovi standardi obavezuju i na poštovanje dobre higijenske prakse u proizvodnji hrane. – Pre useljenja u centralnu kuhinju predstoji obuka osoblja za nove uslove rada. Sledi i izbor kadrova za novu kuhinju, pošto pojedini uređaji zahtevaju obučenu radnu snagu. U toj kuhinji konačno ćemo imati jela koja do sada nismo pripremali, tako da nam stoji i planiranje tih novih obroka – zaključio je Samardžić.
Komentari (0)