O načinu hranjenje bebe i redosledu uvođenja namirnica bebama, često se spori čak i struka, a roditelji se uglavnom oslanjaju na savete stručnjaka u koje imaju poverenja.
Vreme uvođenja konkretnih namirnica, dinamika obroka, kao i načina hranjena razlikuju se u zavisnosti od bebinog apetita, zrelosti da guta i zvaće hranu i slično. Bez obzira na ove različitosti, bitno je da svako dete svakodnevno unosi u organizam belančevine, masti, ugljene hidrate, vitamine, minerale kao i druge esencijalne supstance.
Foto: Shutterstock
Pravilna ishrana je jedna od ključnih segmenata svih aspekata razvoja deteta, pre svega fizičkog, zatim emotivnog, socijalnog i intelektualnog. Kada je fizički razvoj u pitanju, poznato je da je poželjno da beba nakon pola godine udvostruči svoju porođajnu kilažu, a da je sa godinu dana utrostruči. Izbalansiranim obrocima se postiže upravo to, ali i razvija se navika kod deteta da prihvata raznovrsne namirnice koje će i kasnije konzumirati.
Majčino mleko je najbolja opcija
Majčino mleko je savršen obrok za bebu jer sadrži sve što je bebi potrebno za pravilan razvoj. Ukoliko se uspostavi dojenje i beba adekvatno napreduje ne preporučuje se uvođenje druge hrane pre 6. meseca bebinog života.
Postepeno uvodite nemlečnu hranu
Posmatrajte svoju bebu i shvatićete kada je spremna za nove ukuse koji nisu isključivo mleko. Uglavnom oko 6. meseca starosti bebe možemo primetiti da pokazuje znake zainteresovanosti za nemlečnu hranu. Bebu u tom uzrastu je već moguće staviti u sedeći položaj (neke sede same). Iz tog položaja one pomno prate dešavanja oko sebe, ali i maminu i tatinu bogatu trpezu. Luči im se pljuvačka, zubići rastu, stavljaju rukice u usta, fizički su aktivniji, sistem za varenje je dosta sazreo, san traje kraće jer se bude gladni – prosto rečeno – oni su spremni!
Foto: Shutterstock
Vaš zadatak jeste da im postepeno uvodite namirnice, redosledom koji je vama najlogičniji. Važno je da svaku namirnicu uvodite barem 2 – 3 dana i to u malim količinama da ukoliko bude alergijske reakcije možete lakše da shvatite o kojoj namirnici se najverovatnije radi. Kada uvedete sve namirnice koje smatrate da su potrebne za određeni uzrast bebe, proverite da li je ishrana raznovrsna, odnosno da li beba unosi živarice, voće, povrće, mesa ali i druge hranljive, gradivne i zaštitne namirnice.
Žitarice
Preporuka je da prve žitarice koje se daju bebi ne sadrže gluten. Primeri bezglutenskih žitarica su pirinač, kukuruzno brašno, proso i heljda. Već od petog meseca bebi možete uvesti i žitarice koje sadrže gluten kao što su pšenica, raž, ovas, ječam i slično.
Voće i povrće
Kada pored žitarica, bebi uvedete i voće i povrće, povećavate njen unos minerala i vitamina.
Preporuke za voće su:
- jabuka,
- kruška,
- kajsija,
- banana,
- šljiva,
- breskva,
- bundeva,
- dunja ili
- lubenica.
Preporuke za povrće su:
- šargarepa,
- krompir,
- tikvice,
- brokoli,
- blitva,
- paškanat,
- celer,
- karfiol,
- spanać,
- grašak,
- boranija
Ne propustite: Recepti za kašice za sve uzaste
Ponudite bebi različite ukuse i dozvolite joj da sama odabere svoju omiljenu Frutek kašicu u širokoj paleti preukusnih obroka. Svi sokići i kašice su bez glutena i dodatog šećera pa se preporučuju od najranijeg uzrasta i prvih bebinih obroka.
Komentari (0)