Doktor Nebojša Zečević, specijalista ginekologije i akušerstva u Ginekološko akušerskoj klinici „Narodni front”, izjavio je u Novom danu TV N1 da majke još tokom trudnoće mogu da utiču na razvoj intelektualnih sposobnosti svog deteta.
Da li ćete biti jako inteligentna osoba ili ne u jako malom procentu zavisi od toga da li su vaši roditelji ljudi sa izuzetno visokim stepenom inteligencije. Nasleđu naučnici tu daju samo 10 odsto. Sve ostalo, dakle 90 odsto, zavisi od sinapsi koje smo formirali u ranom detinjstvu, a proces počinje već kod fetusa u maminom stomaku, objasnio je Zečević.
Kaže da se sve osobe rađaju sa relativno sličnim brojem nervnih ćelija (neurona), ali da inteligencija jedinke zavisi od veza između njih (sinapsi) koje počinju da se stvaraju već u prenatalnom periodu.
Foto: Pixabay
„Mozak fetusa je oko 32. nedelje trudnoće potpuno zreo, i to je idealno vreme da se utiče na stvaranje sinapsi, da one idu kako treba ili čak ubrzano. U tom periodu trudnica treba da se ponaša vrlo aktivno, da unosi energiju, ali i da je troši. Normalno je da trudnica ima intenzivne šetnje, čak i da pređe po 12 do 15 kilometara dnevno. Dobro je da pravi složene pokrete i to uz muziku”, objasnio je Zečević ističući da se mozak stimuliše putem čula, a jedina čula koja možemo stimulisati kod fetusa su čulo pokreta i čulo sluha.
Pored šetnji, preporučuje ples i akvaaerobik koji je vrlo zastupljen kod trudnica u skandinavskim zemljama.
Bitno je i da beba tokom boravka u materici, bude u dobrom slušnom okruženju – da raspoznaje glas oca i ostalih ukućana, jer će tako biti naviknuta na glasove i lepo će reagovati na njih kad se rodi.
Uticaj sredine na jednu jedinku je, kako kaže, najveći u prenatalnom periodu, a nakon rođenja srazmerno opada do 12. godine, od 12. do 18. godine dolazi do drastičnog pada uticaja sredine, dok je posle 18. godine on minimalan.
Foto: Pixabay
Zečević dodaje da je naročito važno da trudnica živi u sredini koja je čini srećnom.
„Majke koje su nosile trudnoću u toku rata, prirodnih katastrofa ili su tokom trudnoće doživele gubitak ili stres, kod te dece su intelektualne sposobnosti i ishodi slabiji. Suprotno, ukoliko su majke živele u harmonijumu, deca su imala veće šanse”, objašnjava on.
Zečević kaže i da je napretkom medicine omogućeno i ženama sa hroničnim bolestima i starijim ženama da rađaju, ali dodaje da je idealno vreme rađanja između 20 i 25 godina, odnosno 25 i 30 godina.
Ističe i da porođaji danas ne traju dugo, i da se konkretno u GAK „Narodni front” 60 odsto porođaja dogodi u epiduralnoj anesteziji.
„Većina žena dolazi sa predubeđenjem da su porođaju teški i naporni. Toga više nema, danas se porođaju ubrzavaju i obezboljuju, imamo i do 33 odsto carskih rezova”, navodi gost Novog dana i poručuje da porođaj nije faktor zbog kojeg će žene morati da se plaše.
Dodaje i da će žene koje su tokom trudnoće aktivne, porođaj lakše i podneti.
Izvor: N1info.com
Komentari (0)