Kao roditelju, može nam teško pasti kada vidimo ili znamo da naše dete nije uključeno u neku aktivnost zajedno sa ostalom decom. Sticanje prijatelja je veoma bitan trenutak kako za predškolsku, tako i za onu decu koja polaze u školu.
Foto: Freepik
Takva iskustva mogu biti zaista bolna i potresna, kako za roditelje, tako i za samo dete.
U mlađem uzrastu deca su uglavnom orijentisana na sebe i svoje potrebe. To ne znači da su deca sebična, samo da ne primećuju uvek na potrebe druge dece. Naročito na one potrebe koje dete nije reklo naglas. Emotivna i socijalna inteligencija se u ovom periodu najviše razvijaju i mi, kao roditelji, treba da motivišemo dete da slobodno iskazuje svoje želje i potrebe kao i da poštuje i prihvata tuđe.
Ukoliko dete ne pita drugu decu na igralištu da li i on može da se igra sa njima, druga deca mogu pretpostaviti da ono to i ne želi, a takav ishod može dovesti do toga da se dete oseća izostavljeno iz društva.
Danas možemo biti svedoci modernog doba u kojem se deca radije druže sa onom decom koja kod sebe imaju mobline telefone ili neku drugu vrstu moderne tehnologije. To dete im je onda zanimljivije i više ”kul” nego onda deca koja to nemaju. Deca se ugledaju na odrasle, a današnje društvene norme (prisutne i kod odraslih) mogu snažno diktirati i odnose na samom igralištu.
Foto: Freepik
Iako danas živimo u 21. veku, isključivanje deteta iz društva dešava se i zbog njihovog socijalnog statusa, porekla, nacionalnog identiteta, veroispovesti ili određenih smetnji u razvoju.
Baš zato mi, kao roditelji i kao odgovorni članovi društva, želimo da znamo šta možemo da uradimo kada je naše dete isključeno, a pre svega kako da naučimo našu decu da prihvate tuđu različitost.
Šta ostavljamo budućim naraštajima?
Na nama, kao roditeljima, je da naučimo svoju decu kako da pokažu saosećanje i ljubaznost prema drugima. Možemo ohrabriti naše dete da uključi druge na nekoliko načina:
Budimo promena koju želimo da vidimo kod drugog
Ako želimo da naše dete prihvata različitost i uviđa potrebe drugih, ali i da se ono oseti slobodnim da iskaže svoja osećanja – mi moramo da uradimo isto. Ukoliko imate priliku dok ste sa detetom na igralištu ili u školi/vrtiću potražite prilike kako da steknete nove prijatelje tako što ćete se predstaviti novim ljudima i započeti razgovor. Ovo sigurno može i vama prijati, a ujedno dajete vrlo lep i poučan primer svom detetu.
Obratite pažnju na ponašanje vašeg deteta
Mala deca vole poznato okruženje i rutinu. Baš zato imaju tendenciju da se uvek igraju sa istom grupom dece, a to može biti ograničavajuće i za njihova saznanja i veštine. Svako dete je posebno i ima različit pogled na svet, kao i stečeno navike i talente.
Širenjem kruga ljudi u našem okruženju pružamo i sebi i drugima mogućnost da naučimo nove stvari i da se drugačije nosimo sa izazovima. Ovo ne znači da dete nužno mora često da menja svoju ekipu drugara i drugarica, ali će ga nova poznanstva naučiti da promena može biti lepa i korisna stvar.
Foto: Freepik
Kada vidite da se ovakva ponašanja dešavaju, razgovarajte sa svojim detetom i na lep način ga naučite o tome šta znači isključiti druge i kako ono može uključiti druge.
Kada slušamo drugog pokazujemo empatiju
Kada vaše dete podeli sa vama događaj koji ga je povredio, svaki roditelj istog trenutka želi da reši taj problem i magičnim štapićem učini da tuga i osećaj povređenosti prođe. Slušanje i empatija su dve najbolje stvari koje možete učiniti da pomognete svom detetu da nauči da čini isto za druge.
Slušajte njihovu priču s poštovanjem, potvrdite kako se osećaju i budite tu da prođu kroz svoje emocije. Kada dete oseti i zna da je neko drugi tu za njega u teškoj situaciji, i ono će sutra želeti da drugome pruži pomoć.
Naučite ih o vrednosti novca
Da bi dete prihvatilo drugarstvo i sa onom decom koja nemaju mobilni telefon, najsavremenije igračke, bicikl ili trotinet – vrlo je bitno naučiti ih šta je novac, da ga nemaju svi podjednako i da ono nije merilo nečije vrednosti. Ovo će takođe vama pomoći u mnogobrojnim situacijama kada niste u mogućnosti (ili jednostavno ne želite) da kupite detetu novu igračku, slatkiš ili mobilni telefon.
Deca često ne shvataju da se sve te stvari plaćaju, a kad im sledeći put budete kupili nešto što su dugo želeli, dete će osetiti zahvalnost – vrlo važna životna emocija.
Foto: Freepik
Postoji toliko mnogo stvari koje možemo da uradimo kao roditelji i da pokušamo da usadimo dobre vrednosti našoj deci. Naučimo ih poniznosti, empatiji, da budu dobri građani, da poštuju izbore drugih ljudi… Ali počevši od ovih osnovnih životnih veština, gradimo sjajnu osnovu na kojoj ćemo odgajati dobre ljude.
Komentari (0)