Akutna upala srednjeg uha je najčešća infekcija kod dece i beba u zimskim mesecima. Uglavnom se javlja u sklopu respiratornih infekcija nosa i ždrela jer upala iz nosa prodire kroz Eustahijevu tubu u srednje uho.
Ako se dete žali na bolove u uhu, najbolje je sniziti temperaturu i staviti kapi u nos ukoliko je dete prehlađeno, pa otići na pregled kod svog pedijatra ili otorinolaringologa. Najčešći simptom upale uha je bol u uhu i povišena telesna temperatura.
Za snižavanje temperature i ublažavanje bola preporučuje se davanje paracetamola.
Lečenje kod virusnih upala je uglavnom simptomatsko. Za dekongestiju nosa koriste se kapi za nos. Nepotrebna primena antibiotika kod virusnih upala povezana je s brojnim nuspojavama – osip, mučnine, povraćanje, proliv kao i stvaranje rezistencije na antibiotike.
Ukoliko je bubna opna jako crvena, izbočena, ili je već prisutna gnojna sekrecija u zvukovodu kao i u nosu neophodno je uvesti i antibiotik u lečenje.
Važno je pre antibiotske terapije uzeti bakteriološki bris nosa, a kod "curećeg" uha i bris uha. Kada i koji antibiotik će lekar prepisati zavisi od kliničke slike, uzrasta deteta i vrste bakterije. Najčešći uzročnici bakterijskih upala su: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis.
Kod težih slučajeva i komplikacija upala srednjeg uha (mastoiditisa) potrebno je dete hospitalizovati radi parenteralne terapije i infuzije. Ukoliko nakon 24 sata ne dolazi do poboljšanja neophodno je i hirurško lečenje.
Jedna od komplikacija upala srednjeg uha kod dece je i meningitis koji je danas na sreću redak, ali ga je važno na vreme dijagnostikovati i lečiti.
Kod ponavljajućih upala uha neophodno je učiniti i dodatnu obradu, obradu sluha i alergološku obradu.
Komentari (0)